Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Babelo. Recenzja gry



Tytuł: Babelo
Wydawca: Trefl
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 3-6
Czas rozgrywki: 45 minut
Język: polski
 

Babelo to imprezowa gra karciana o bardzo niecodziennym tytule. Jest ona przeznaczona dla 3-6 graczy, ale można w nią grać zespołowo i wtedy liczba zawodników jest praktycznie nieograniczona. Mieliśmy również okazję przetestować tą grę na 2 osoby i też w ten sposób można w nią zagrać. Oczywiście jeśli podejdziemy do niej z odpowiednim dystansem. Przekonajcie się co znajduje się we wnętrzu jej bardzo kolorowego pudełka.

niedziela, 29 grudnia 2013

PODSUMOWANIE: grudzień 2013

To już pięć miesięcy... Jak ten czas szybko leci! Wydaje nam się, że dopiero zaczęliśmy przygodę z grami planszowymi, a tu blog istnieje już prawie pół roku! No, no... Przecież nie będziemy tutaj się rozpisywać na temat postrzegania czasu. W związku z tym czas na kolejne podsumowanie miesiąca.

piątek, 27 grudnia 2013

Wolne się skończyło... (Rialto, Spyrium, Exodus Proxima Centauri - pierwsze wrażenia. Wizyta w Toruniu.)

Oj ciężko powraca się do rzeczywistości. Przerwa w pracy związana ze świętami, tak jak szybko się zaczęła, tak szybko się skończyła. Jako zapaleni miłośnicy gier planszowych nie próżnowaliśmy. Jeśli chcecie się dowiedzieć gdzie byliśmy, w co ciekawego graliśmy i o jakie gry powiększyła się nasza kolekcja to musicie przeczytać poniższy tekst.

poniedziałek, 16 grudnia 2013

piątek, 13 grudnia 2013

Taki mały teaser...

Już niedługo tak zwana przerwa świąteczna. Da nam to możliwość pogrania w "dłuższe" tytuły z naszej kolekcji. Dzisiaj powiększyła się ona o dwie takie gry.
Powyżej jedna z nich. Jak zwykle po wyjęciu elementów z wyprasek gra nie wchodzi z powrotem do pudełka ;-) Najgorsze jest to, że skończył się nam zapas woreczków strunowych w domu...

W drugą grę zagramy dopiero po przeczytaniu książki, na której jest ona oparta. Niemniej istnieje też możliwość, że nie wytrzymamy i pierwsze próbne partie zostaną rozegrane w przyszłym tygodniu. Poniżej pozostałości po wypakowanej grze.

A może komuś będzie się chciało odgadnąć co to za gry?

PS: Przygarniemy woreczki strunowe :-)

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Nasz felieton na Board Times: Personalizacja w grach planszowych, czyli jak zapanować nam chaosem.

Na Board Times pojawił się nasz drugi tekst. Tym razem nie jest to recenzja! Są to spostrzeżenia Vivien na temat: Personalizacji w grach planszowych. Zapraszamy wszystkich naszych czytelników do dyskusji.

sobota, 7 grudnia 2013

Pierwsze wrażenia i spostrzeżenia - Zimna Wojna (Twilight Struggle)

Mamy już z żoną kilka partii rozegranych w Zimną Wojnę (ang. Twilight Struggle). Gra ta zajmuje pierwsze miejsce w rankingu BGG, więc można powiedzieć, że jest to najlepsza gra na świecie. W dodatku jest tylko dla dwóch osób! W związku z tym zakup tej gry do naszej kolekcji był tylko kwestią czasu.

sobota, 30 listopada 2013

PODSUMOWANIE: listopad 2013

Nawet nie wiem, kiedy ten miesiąc minął. W związku z tym czas na podsumowanie naszej listopadowej działalności i zapowiedzi planów na grudzień.

piątek, 29 listopada 2013

High Frontier. Recenzja gry

Tytuł: High Frontier
Wydawca: Sierra Madre Games
Rok wydania: 2011
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 120-180 minut
Język: angielski

Phil Eklund najbardziej znany jest w naszym hobby z tego, że stworzył grę American Megafauna, opowiadającej o ewolucji gatunków zwierząt w Ameryce Północnej... Dobra, nie ma kogo oszukiwać. W Polsce ten autor jest praktycznie nieznany. Sam dowiedziałem się o nim oglądając z żoną recenzję innej jego gry – Pax Porfiriana, której tematem były walki o władzę w Meksyku na przełomie XIX i XX wieku (kolejny bardzo fascynujący temat dla laika). Ta pozycja pozwoliła nam dotrzeć do jeszcze innego tytułu – High Frontier i to właśnie on będzie tematem poniższego tekstu.

środa, 27 listopada 2013

Co tam u nas piszczy...

Uważni czytelnicy naszego bloga pewnie zauważyli, że w tym tygodniu, póki co, nie pojawiła się recenzja żadnej gry. Powód tego jest jeden. Jesteśmy w trakcie dopinania szczegółów współpracy z portalem Board Times. Będziemy informowali wszystkich fanów na bieżąco na temat naszych dalszych publikacji.

Pozdrawiamy
for2players

środa, 20 listopada 2013

POCKET BATTLES - Celts VS Romans


Tytuł: Pocket Battles – Celts VS Romans
Wydawca: Z-Man Games
Rok wydania: 2009
Liczba graczy: 2
Czas gry: 30 minut
Język: angielski

Przez czternaście lat grałem w figurkowe gry bitewne (Warhammer, Warhammer 40000 itp.). Patrząc z perspektywy, to rzeczywiście prawie połowę mojego życia poświęciłem temu właśnie hobby. Rozwijając moje zainteresowanie grami planszowymi natrafiłem na tytuły z serii Pocket Battles. Z opisu wynikało, że są to jakby prostsze wersje gier bitewnych. W tamtym czasie nie byłem tym zainteresowany, jako posiadacz sporej kolekcji figurek. Niemniej ostatnio jeden z tytułów, Pocket Battles – Celts VS Romans, trafił do naszej małżeńskiej kolekcji. Czy jesteśmy z tego zadowoleni?

wtorek, 19 listopada 2013

Wrocław Games Fest - nowości i KONKURS!

Poniżej znajdziecie najświeższe nowinki z Wrocław Games Fest. Możecie się przekonać co przygotowały dla Was wydawnictwa gier planszowych. Organizator przygotowuje również ciekawy konkurs na Facebooku (profile Stowarzyszenie Druga Runda oraz Wrocław Games Fest).

czwartek, 14 listopada 2013

Wrocław Games Fest - nowinki!

WROCLAW GAMES FEST 2013 – Najnowsze informacje!

Gry planszowe są znaną od zarania dziejów metodą spędzania wolnego czasu przy jednoczesnym wzmożonym wysiłku umysłowym. Już nawet starożytni Egipcjanie tworzyli gry dla swoich faraonów. Chińczycy dla rządzących cesarzy, czy nadworni mości panowie dla królów. Historia gier jest bardzo długa i do dzisiaj żywa ! Obecnie każdego roku, na całym świecie tworzy się setki nowych gier planszowych. Pozwala to trafić w najbardziej wybredne gusta i pozwala na postawienie tezy, że każdy kto chce poznać tą formę spędzania wolnego czasu, znajdzie coś interesującego dla siebie.

Naszym zadaniem jest sprostać temu jakże wymagającemu zadaniu ! Dlatego też przygotowaliśmy dla Was garść najnowszych gier zarówno z Polski jak i ze Świata Zapoznajcie się z najnowszymi grami, które przygotowaliśmy i przywieźliśmy dla Was m.in. z największych na świecie targów gier planszowych SPIEL’13:

1. Intrigue City
2. Ticket to Ride: Nederland
3. Letnisko
4. CV
5. Sheepzzz
6. Le Fantome de l’Opera
7. Cappuccino Collector’s Edition
8. Potwory w Tokio
9. Grabolo
10. Field of Glory – gra karciana
11. Geistes Blitz 5 von 12
12. Wunderland
13. Packet Row
14. Pick-a-polar Bear
15. Funf Gurken
16. Carcassonne: Sudsee
17. Bruges
18. 7 dni Westerplatte

Czy to wszystko ? Z całą pewnością nie Jednak z kolejnymi newsami jeszcze się wstrzymamy, aby wyostrzyć Wasze apetyty.

środa, 13 listopada 2013

KAMIEŃ GROMU

Tytuł: Kamień Gromu
Wydawca: Rebel
Rok wydania: 2009
Liczba graczy: 1-5
Czas gry: 45 minut
Język: polski (ale ta polska edycja gry nie będzie kontynuowana)
Gra nie chciała współpracować z aparatem...
Zawsze uważałem, że coś co nazywane jest grą planszową powinno mieć planszę. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę angielski odpowiednik „board game”, to otrzymamy grę, w którą gramy na płycie, desce, stole i tak, również planszy. Taka interpretacja trochę poszerza zakres gier, jakie można uznać za „gry planszowe”. Możemy do nich zaliczyć zarówno gry karciane, jak i figurkowe gry bitewne. Oba te typy przecież są rozgrywane na płycie, desce, czy najczęściej stole.
Gra karciana Kamień Gromu (ang. Thunderstone) trafiła do nas tylko i wyłącznie z jednego powodu. Wydawca polskiej edycji postanowił, iż nie będzie jej już wydawać w naszym rodzimym języku. W związku z tym w sklepach zaczęły się pojawiać kopie gry w bardzo atrakcyjnych cenach. Więc to właśnie było impulsem do tego aby zakupić i przetestować Kamień Gromu. Czy było warto?

Wrocław Games Fest coraz bliżej!

Witajcie. Wrocław Game Fest coraz bliżej! Przedstawiamy wam oficjalny plakat imprezy i oczywiście zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu!

poniedziałek, 11 listopada 2013

GAME NIGHT - 9.XI.2013

Raz na jakiś czas uda nam się spotkać w więcej osób i pograć w gry planszowe. Daje nam to możliwość poznania nowych gier lub sprawdzenie czy nasze gry działają lepiej w większą ilość graczy. Taką okazję mieliśmy w ten weekend.

wtorek, 5 listopada 2013

STAR TREK FLEET CAPTAINS + ROMULAN EMPIRE

Tytuł: Star Trek Fleet Captains
Wydawca: Wizkids
Rok wydania: 2011
Liczba graczy: 2 lub 4
Czas gry: 90-120 minut
Język: angielski
Źródło: http://wizkidsgames.com/wp-content/uploads/fleet/star-trek-fleet-display.jpg

Fanem Star Treka jestem od dobrych 18 lat. Nie jest to jakaś mania, jak to się czasem widuje, zwłaszcza w amerykańskich filmach. Po prostu bardzo wysoko sobie cenię wszechświat, jaki został stworzony przez Gene’a Roddenberre’go. Fakt obejrzałem wszystkie seriale i filmy kilkakrotnie i wydaje mi się, że dosyć dobrze orientuje się w tym uniwersum. Nie liczę tutaj najnowszych produkcji w alternatywnym wszechświecie, które uważam, bardzo łagodnie mówiąc, za kiepskie. Na całe szczęście gra Fleet Captains nie ma z nimi nic wspólnego.
Idea poszukania gry planszowej w świecie Star Treka zrodziła się zaraz po tym, jak znajomi nieświadomie wciągnęli mnie z żoną w to hobby. Po poszukiwaniach w sieci natrafiłem na tytuł Star Trek Fleet Captains. Jak tylko zobaczyłem, że produkcja ta posiada miniaturki statków kosmicznych, to wiedziałem, że muszę to mieć. Element ten znacząco wpłynął na moją decyzję, jako fana figurkowych gier bitewnych. W ten właśnie sposób gra Star Trek Fleet Captains została pierwszą pozycją w naszej nowopowstającej kolekcji planszówek. Oczywiście gra została zakupiona z dodatkiem Romulan Empire, który również zostanie opisany w tej recenzji.

czwartek, 31 października 2013

PODSUMOWANIE: październik 2013

Wszędzie targi w Essen i Essen... ;-) Tutaj póki co pozostaniemy egocentryczni :-) Blog istnieje już trzy miesiące, w związku z tym postanowiłem, że na początku każdego miesiąca będę robić krótkie podsumowanie minionych 30 dni. Prawdę powiedziawszy, było to już zrobione w zeszłym miesiącu, ale tylko na Facebooku. Dla tych, którzy nie zauważyli tamtego podsumowania, opiszę na czym ono będzie polegać. Opierając się na danych, jakie daje nam Blogger napiszę Wam, która z naszych recenzji była najbardziej popularna. Wiem, że niektóre z wyświetleń to zapewne jakieś samodziałające boty, ale i tak po ich ilościach widać, co najbardziej zaciekawiło naszych czytelników. Pokrótce zapowiem również, co Was czeka z naszej strony w nadchodzącym miesiącu. Jeżeli dziwnym trafem będę miał wenę, to pojawią się także jakieś przemyślenia na temat gier. To tyle tytułem wstępu.

poniedziałek, 28 października 2013

Carcassonne. Recenzja gry.


Tytuł: Carcassonne
Wydawca: Bard
Rok wydania: 2009
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 30 minut


Dzisiaj kolejna recenzja kierowana dla osób, które chciałyby rozpocząć przygodę z planszówkami lub szukają dla kogoś ciekawego prezentu. Zaprezentuję Wam dziś grę Carcassonne, która według najpopularniejszego portalu poświęconemu grą planszowym (www.boardgamegeek.com) zajmuje drugie miejsce pod względem osób, które zagrały w tą grę. Wyprzedzają ją jedynie Osadnicy z Catanu zaledwie o około 500 głosów.
Skoro już wspomniałem o Osadnikach z Catanu, to właśnie ta pozycja miała być pierwszą grą planszową, którą mieliśmy zamiar kupić z żoną trzy lata temu. Jednak jak się okazało, Osadnicy są grą pozywającą prowadzić rozgrywkę dopiero od trzech graczy. To oczywiście zdyskwalifikowało tą grę. W miejscowym sklepie zaproponowano nam Carcassonne. Przyznam, iż wówczas nie mieliśmy pojęcia co to za gra i znaliśmy ją tylko „z okładki”, bo gdzieś tam kiedyś przewinęła się na półkach sklepów przez nas odwiedzanych. Po krótkiej prezentacji, prostota rozgrywki i kolorowe ludziko-pionki (wtedy nie wiedzieliśmy, że to meeple) wystarczyły, abyśmy zakupili ten tytuł.

wtorek, 22 października 2013

F2P VIDEO - 01 - Police Precinct

Witajcie.
W końcu doszło do tego i zebrałem się w sobie, aby nakręcić pierwszą w życiu wideorecenzję/wideoprezentację. Na wstępie zaznaczę, że przyszłe filmiki będę się starał nagrywać w lepszej jakości. Oczywiście nie jest to prezentacja idealna, ale zgodnie z przysłowiem: "nie od razu Rzym zbudowano". Tyle tytułem wstępu. Zapraszam do oglądania i komentowania!


WIDEO RECENZJA POLICE PRECINCT
 
TUTAJ znajdziecie nasz kanał na Youtube.
Pozdrawiam
Tomasz

poniedziałek, 21 października 2013

Wrocław Games Fest 2013

Hej!
Wszystkich fanów gier planszowych zapraszamy na tegoroczny Wrocław Games Fest. Poniżej oficjalna notka prasowa:


Znamy już datę III Międzynarodowego Festiwalu Gier Plaszowych Wrocław Games Fest ! W dniach 23 – 24 listopada 2013 roku Stowarzyszenie Druga Runda, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Miasto Wrocław mają zaszczyt zaprosić na kolejną odsłonę wrocławskiego festiwalu. Jest to wydarzenie skierowane do wszystkich, którzy preferują spędzanie wolnego czasu w niekonwencjonalny sposób , czyli przy grach nowoczesnych planszowych. Niezależnie od wieku, zainteresowań czy poglądów gwarantujemy, że każdy kto odwiedzi WGF’13 znajdzie coś interesującego dla siebie. Ponad 300 różnych gier planszowych z całego świata, animatorzy i wolontariusze pomagający w tłumaczeniu zasad rozgrywek. Wiele konkursów, turniejów i losowań nagród, stoiska największych na polskim rynku wydawców gier planszowych – to wszystko całkowicie za darmo dla naszych gości. Więcej informacji już niebawem na stronie www.wroclawgamesfest.pl , na FB: www.facebook.com/StowarzyszenieDrugaRunda oraz profilu imprezy.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !
Termin: 23 – 24 listopada 2013
Sobota 10:00 – 20:00
Niedziela 10:00 – 18:00
Miejsce: pl. Grunwaldzki 24A, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Centrum Naukowo – Dydaktyczne.

Wsiąść do Pociągu. Europa. Recenzja gry

Tytuł: Wsiąść do Pociągu: Europa
Wydawca: Days of Wonder
Rok wydania: 2010
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 30-60 minut

Wsiąść do Pociągu to jedna z bardziej popularnych pozycji na rynku planszówek. Doczekała się wielu wersji i rozszerzeń. Jest to jedna z tych gier, w którą mogą grać wszyscy: starzy i młodzi, gracze i nie-gracze. Można powiedzieć, że mnie z żoną też w pewnym stopniu wciągnęła w hobby. Zastanawiałem się, czy jest sens pisania jej recenzji, skoro w Internecie jest już w zasadzie wszystko powiedziane na jej temat. Niemniej wiem, że naszego bloga czytają ludzie nie związani z hobby i w związku z tym, właśnie do nich kierowany jest poniższy tekst.

poniedziałek, 14 października 2013

Dolina Królów. Recenzja gry.


Tytuł: Dolina Królów
Wydawca: Bard Centrum Gier
Rok wydania: 2012
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 60 minut
Język: polski

Dolina Królów pojawiła się w naszej kolekcji kilka tygodni temu, za sprawą anglojęzycznej recenzji. Po prezentacji zasad wydawało się nam, że gra ta raczej nie będzie dobrze skalowała się na dwie osoby. Pomimo tego i tak postanowiliśmy spróbować i zakupiliśmy ten tytuł. Trzeba przyznać, iż przyzwoita cena również odegrała w tym swoją rolę.

poniedziałek, 7 października 2013

Sid Meier’s Civilization: The Board Game – Wisdom and Warfare. Recenzja dodatku.

Tytuł: Sid Meier’s Civilization: The Board Game – Wisdom and Warfare
Wydawca: Fantasy Flight Games
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 120-240 minut
Język: angielski (istnieje edycja polska)
Poniższa recenzja przedstawia opis drugiego, długo wyczekiwanego przez fanów, dodatku do gry Sid Meier’s Civilization: The Board Game. Z tego też powodu skupię się tylko na elementach urozmaicających rozgrywkę, które zostały wprowadzone do gry podstawowej, która opisana została już wcześniej w tym miejscu.

poniedziałek, 30 września 2013

Le Havre. Recenzja gry.


Tytuł: Le Havre
Wydawca: Lacerta
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 1-5
Czas gry: 100-200 minut
Język: polski

Twórcą Le Havre jest Uwe Rosenberg – znany przede wszystkim z tego, że stworzył grę Agricola. Wiedzieliśmy, że oba tytuły są podobne. Mieliśmy okazję zagrać w Agricolę i prawdę powiedziawszy nie przypadła nam do gustu. W zasadzie nie jesteśmy w stanie powiedzieć dlaczego. Niemniej Le Havre w jakiś sposób zwróciło naszą uwagę. W moim przypadku, być może odegrało tutaj rolę tło – bycie armatorem statków. W końcu to nie jest hodowanie marchewek na polu i trzymanie owiec w domu... W przeszłości zawsze lubiłem ekonomiczne gry komputerowe, gdzie budowało się swoje imperium finansowe na przewożeniu towarów - czyli gry z końcówką „Tycoon” :-) Poza tym przyzwoita cena, jak również niedawne pojawienie się na rynku polskiej edycji, też odegrało rolę przy zakupie tego tytułu.

poniedziałek, 23 września 2013

Police Precinct. Recenzja gry.


Tytuł: Police Precinct
Wydawca: Common Man Games
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 1-6
Czas gry: 120 minut
Język: angielski


 NASZA WIDEO RECENZJA:

Police Precinct znalazł się na naszym celowniku zaraz na początku naszej przygody z planszówkami. Na ten mało znany tytuł natrafiliśmy oglądając zagraniczne wideorecenzje. Gra wydała się nam na tyle ciekawa, iż postanowiliśmy za wszelką cenę dostać ją w swoje ręce.

wtorek, 17 września 2013

Fish Cook. Recenzja gry.


Tytuł: Fish Cook
Wydawca: Cheapass Games (print and play)
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 45 minut
Język: angielski

Gra Fish Cook została wydana przez firmę Cheapass Games, która wydaje gry tanie, zrobione z niskiej jakości komponentów, do której gracze zobligowani są we własnym zakresie zaopatrzyć się w dodatkowe elementy niezbędne do rozgrywki. Mogą to być kostki, znaczniki, papierowe pieniądze bądź żetony pokerowe. Dodatkowo część ze swoich gier umieszcza w swoim serwisie internetowym, jakby ktoś chciał we własnym zakresie przygotować sobie taką grę w domu. Tak było w naszym przypadku.
Gra Fish Cook jest do kupienia w sieci za 60 złotych (15 dolarów). Wykonana przez nas wersja kosztowała niecałe 20 złotych łącznie z pudełkiem.

czwartek, 12 września 2013

Rój. Recenzja gry.

Tytuł: Rój
Wydawca: G3
Rok wydania: 2012
Liczba graczy: 2
Czas gry: 20 minut
Język: polski
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click

Rój jest pierwszą grą wyłącznie dla dwóch graczy opisaną na stronie. Zawitał u nas na półce głównie z tego powodu, iż można w niego grać praktycznie wszędzie, gdzie ma się jakieś podłoże.

poniedziałek, 9 września 2013

Sid Meier’s Civilization: The Board Game – Fame and Fortune. Recenzja dodatku do gry.

Tytuł: Sid Meier’s Civilization: The Board Game – Fame and Fortune
Wydawca: Fantasy Flight Games
Rok wydania: 2011
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 120-240 minut
Język: angielski

Artykuł ten będzie opisywał pierwszy wydany dodatek do gry Sid Meier’s Civilization: The Board Game z 2010 roku. Z tego też względu jego zawartość będzie zawierała tylko elementy jakie on wprowadza oraz nowe mechanizmy. Recenzja podstawowej gry znajduje się TUTAJ.

piątek, 6 września 2013

Dracula. Recenzja gry.


Tytuł: Dracula
Wydawca: Galakta
Rok wydania: 2008
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 120-180 minut
Język: polski

W opisie Letters From Whitechapel zaznaczyłem, iż szukaliśmy gry podobnej do Draculi. Wypadałoby podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi tych gier. W podsumowaniu postaram się wyjaśnić, w którą grę i dlaczego lepiej gra się w dwie osoby. W Draculę mieliśmy okazję zagrać dzięki uprzejmości znajomych, którzy użyczyli nam tę grę. Oczywiście serdecznie za to im dziękujemy i mamy nadzieję, że czytają poniższy tekst. Zaznaczam też, iż nie zdołaliśmy zagrać w więcej niż dwie osoby, więc nie mamy porównania, co do niektórych elementów i będziemy się opierać tylko na naszych przypuszczeniach w tej kwestii.

poniedziałek, 2 września 2013

Machina II: Przeładowanie. Recenzja gry.



Tytuł: Machina II Przeładowanie
Wydawca: Portal Games
Rok wydania: 2006
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 40 minut
Język: polski

W pierwszą edycję tej gry (już praktycznie niedostępną) miałam okazję grać 3 lata temu. Prosta rozgrywka z dużą dawką humoru oraz niezwykle wciągająca fabuła spowodowały, że chciałam mieć ją w swojej kolekcji. Niestety okazało się, że jest to niemożliwe. Kilka miesięcy później przypadkiem, za niecałe 10 złotych, udało mi się zakupić na aukcji drugą część tej gry - Machina II Przeładowanie.

niedziela, 1 września 2013

Sid Meier’s Civilization: The Board Game. Recenzja

Tytuł: Sid Meier’s Civilization: The Board Game
Wydawca: Fantasy Flight Games
Rok wydania: 2010
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 120-240 minut
Język: angielski

O ile mnie pamięć nie myli pierwszy raz w komputerową Civilization zagrałem w wieku 6 lat. Przyznam, iż wtedy nie za bardzo wiedziałem, o co w niej chodzi. Niemniej w podstawówce była to już jedna z moich ulubionych gier. Można powiedzieć, że wychowałem się na pierwszych grach Sida Meiera. Przygodę z „cywilizacjami” skończyłem na trzeciej części oraz na grze Alpha Centauri. Spowodowane to było brakiem czasu i namiętnym graniem w Warhammer Fantasy Battle. Sid Meier’s Civilization: The Board Game znalazła się w naszej kolekcji przez przypadek – zakupiliśmy ją tanio na allegro. Może to mały spoiler, ale zarówno ja, jak i moja żona, nie żałujemy tego zakupu. Zaznaczam, że nie grałem w piątą część sagi komputerowej, a to na niej właśnie oparta jest opisywana gra planszowa.

wtorek, 27 sierpnia 2013

Galaxy Trucker. Recenzja gry.


Tytuł: Galaxy Trucker
Wydawca: Rio Grande Games
Rok wydania: 2007
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 60 minut
Język: angielski

Galaxy Trucker zawitał u nas na półce z jednego powodu. Chcieliśmy mieć zabawną grę, która jest w miarę prosta i sprawdzi się na spotkaniach w cztery osoby. Poza tym układanie kafelków na czas brzmiało równie ciekawie.

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Świat Dysku Ankh-Morkpork. Recenzja gry.


Tytuł: Świat Dysku: Ankh-Morpork
Wydawca: Phalanx Games Polska
Rok wydania: 2011
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 60 minut
Język: polski

Świat Dysku: Ankh-Morpork wypożyczyliśmy wraz z żoną na weekend z lokalnego sklepu z planszówkami. Chcę zaznaczyć, że nie posiadamy tej gry i wszystkie zdjęcia w tej recenzji pochodzą z Internetu. Poniższa recenzja jest w całości napisana przez moją żonę, ponieważ to ona przeczytała kilka książek Terrego Pratchett’a. Pragnę jeszcze zaznaczyć, iż małżonka jest bardzo krytyczną osobą.

czwartek, 15 sierpnia 2013

Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island. Recenzja gry.


Tytuł: Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island
Wydawca: Portal Games
Rok wydania: 2012
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 75-120 minut
Język: polski
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click

Wiele czynników złożyło się na to dlaczego Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island zawitał na naszej półce. „Przypadki Robinsona Crusoe” czy „Tajemnicza Wyspa” zawsze były jednymi z ulubionych książek. Uwielbiam do nich powracać. Ponadto, wraz z żoną, chcieliśmy mieć w swojej kolekcji grę kooperacyjną. Poza tym mechanika pozwalająca odkrywać wyspę i tworzyć narzędzia sprawiła, że zainteresował mnie ten tytuł.

piątek, 9 sierpnia 2013

Letters from Whitechapel - Revised Edition. Recenzja gry

Tytuł: Letters from Whitechapel
Wydawca: Fantasy Flight Games
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: co najmniej 60 minut
Język: angielski
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click


Nie mogę dojść do porozumienia z żoną, co do tego, jak Letters from Whitechapel zawitało w naszej kolekcji. Moim zdaniem był to wynik tego, iż szukaliśmy gry podobnej do Draculi (ang. Fury of Dracula). Moja małżonka uważa, że był to po prostu efekt obejrzenia jakieś wideorecenzji. Nie zmienia to faktu, iż z niecierpliwością czekaliśmy na reedycję Letters from Whitechapel.

wtorek, 6 sierpnia 2013

Archipelago. Recenzja gry.

Tytuł: Archipelago
Wydawca: Ludically
Rok wydania: 2012
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 30-240 minut
Język: angielski

Archipelago znalazło się na mojej półce, ponieważ zainteresowała mnie tematyka tej gry. Zawsze, z historycznego punktu widzenia, fascynowała mnie kolonizacja Nowego Świata. Drugim bodźcem było wizualne wykonanie elementów, ich kolorystyka oraz różnorodność.

niedziela, 28 lipca 2013

City of Remnants. Recenzja gry.

Tytuł: City of Remnants
Wydawca: Plaid Hat Games
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 120 minut
Język: angielski

Pierwsze wrażenie...
Na wstępie przyznaję, iż okładka gry nie zachęca do zakupu tego tytułu... :-) O grze dowiedziałem się z zagranicznych wideorecenzji. Z całą pewnością zaintrygowała mnie zastosowana w niej różnorodność mechanik. Klimat science-fiction, który lekko wpada w post-apokaliptyczne scenerie, również odegrał sporą rolę przy podejmowaniu decyzji o zakupie tej gry.