Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

poniedziałek, 30 listopada 2015

Domus Domini. Recenzja gry od franjos Spieleverlag.

Tytuł: Domus Domini
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 20 minut na gracza
Język: angielski, niemiecki, francuski, holenderski (niezależna językowo)

Domus Domini to w wolnym tłumaczeniu Dom Pana. Grę tę udało się w tym roku, w drugiej próbie, zrealizować, jako projekt crowfundingowy. Pierwotnie tematyka odnosiła się do męskiej doktryny, czyli wyścigów samochodowych. Tak, też było mi trudno w to uwierzyć. Postanowiono ją zmienić na bardziej przystępną dla większego grona osób.
W grze wcielacie się w rolę opata i kierujecie zakonem. W każdej rundzie, która symbolizuje jeden rok, pozyskujecie plony, które następnie dostarczacie do Cluny. Dochody z ich sprzedaży przeznaczane są na zapewnienie godnego życia mnichom. Zawodnik – opat – który zbierze najmniejsze plony, zyska najniższe uznanie i najmniej punktów chwały. Oczywiście w celu podniesienia wydajności swoich opactw, gracze będą mieli szansę zainwestowania w ich rozwój.

piątek, 27 listopada 2015

Nippon. Recenzja gry od wydawnictwa What's Your Game?

Tytuł: Nippon
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 60 minut
Język: angielski (niezależna językowo)

Nuno Bizarro Sentieiro i Paolo Soledade to portugalscy autorzy, którzy w swoim dorobku mają takie gry, jak Madeira i Panamax. Mieliśmy okazję grać w pierwszą z nich i, delikatnie mówiąc, nie przypadła nam ona do gustu. W związku z tym, z pewnymi obawami podchodziłem do najnowszego tytułu tego duetu – Nippon. Jednak temat tej gry poruszał dwa lubiane przeze mnie, historyczne tematy: industrializację i Japonię. Oczywiście nie spodziewałem się znaleźć gry ociekającej klimatem, niemniej to właśnie to skłoniło nas do przyjrzenia się temu tytułowi. Sprawdźcie co o niej sądzę.

środa, 25 listopada 2015

Manhattan TraffIQ. Recenzja gry od wydawnictwa Mücke Spiele

Tytuł: Manhattan TraffIQ
Wydawca: Mücke Spiele
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 20 minut
Język: niemiecki, angielski (niezależna językowo)

Na naszej stronie mogliście do tej pory przeczytać dwie recenzje gier od wydawnictwa Mücke SpieleAtacama i Takamatsu. Obie z nich okazały się tytułami logicznymi, o prostych zasadach i wymagającej rozgrywce. Kolejny tytuł przez nas omawiany również wpisuje się w ten trend. W grze Manhattan TraffIQ będziemy zarządzać furgonetkami i taksówkami na tytułowym Manhattanie, konkurując z innymi graczami. Głównym mechanizmem w grze jest układanie płytek (tile placement), przez co gra przypomina znane i lubiane Carcassonne. Postaram się Wam przedstawić, co ciekawego i oryginalnego ma do zaoferowania Manhattan TraffIQ.

wtorek, 24 listopada 2015

Wywiad ze Stevem Kendallem (Ragnar Brothers). An interview with Steve Kendall (Ragnar Brothers)

Jak zapewne nasi czytelnicy wiedzą, lubimy gry, które raczej są mało popularne w naszym kraju. Zazwyczaj mają one specyficzną tematykę i nie są ogólnodostępne na polskim rynku. W ten sposób natrafiliśmy na gry wydawane przez angielskie wydawnictwo Ragnar Brothers. Na łamach naszej strony mogliście przeczytać o takich ich grach jak: Steam Donkey, DRCongo i Barking Up The Wrong Tree. Dziś postanowiliśmy krótko zaprezentować Wam sylwetki osób stających na czele tego wydawnictwa oraz poprosiliśmy jedną z nich o odpowiedź na kilka naszych pytań.

poniedziałek, 23 listopada 2015

Pandemic Legacy. Recenzja gry od wydawnictwa Lacerta (nie zawiera spoilerów)

Tytuł: Pandemic Legacy
Wydawca: Lacerta
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 20-60 minut

Pandemic Legacy - Sezon 1 to gra, w którą chcieliśmy zagrać, od momentu ogłoszenia, że zostanie wydana. Powodów ku temu mieliśmy kilka. Po pierwsze, nie graliśmy w podstawową Pandemię. Niedawno mieliśmy do czynienia z Pandemic Lekarstwo, która nie za bardzo przypadła nam do gustu. Po drugie, lubimy gry kooperacyjne. Po trzecie, Pandemia jest pozycją wychwalaną przez wielu graczy, więc postanowiliśmy dać temu fenomenowi kolejną szansę. Dzięki dobroci wydawnictwa Lacerta, mieliśmy okazję spróbować swoich sił w tej grze.

W związku z tym, że Pandemic Legacy to gra, której ostateczny format zależy od jej uczestników, zdecydowaliśmy się napisać dwa artykuły. Pierwszy z nich nie będzie zdradzał żadnych unikalnych elementów gry. Również zdjęcia nie będą przedstawiały zmian, jakie wprowadzane są podczas rozwoju Pandemic Legacy. Powstaje on dla osób, których zaciekawiło słowo Legacy w tytule. Natomiast drugi artykuł ukaże się, gdy rozegramy do końca naszą grę. Wtedy też pokażemy Wam, co udało nam się uzyskać. Przedstawimy zdjęcia z naszych rozgrywek oraz podzielimy się opinią o naszej przygodzie. Jednak póki co, zacznijmy od początku.

niedziela, 22 listopada 2015

WROCŁAW GAMES FEST 2015

Stowarzyszenie Druga Runda, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Miasto Wrocław zapraszają na
V edycję Międzynarodowego Festiwalu Gier Planszowych – WROCŁAW GAMES FEST 2015 !
Tradycyjnie organizatorzy przygotowali dla Was wiele atrakcji, z których będziecie mogli korzystać całkowicie za darmo.
Już 28 – 29 listopada 2015, zapraszamy na Halę Sportową Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ul. Chełmońskiego 43.

Alianci, Nightmares, Graffiti, Pixel Art. Karciane niespodzianki Trefla w listopadzie

Niespodzianka dla fanów karcianych rozgrywek - jeszcze w listopadzie, nakładem Fabryki Kart Trefl - Kraków, ukażą się kolekcjonerskie wydania kart z nowej serii Excellent. Talie wyróżnia pieczołowicie wykonana szata graficzna, oryginalna tematyka i niepowtarzalny klimat. Każdy tytuł oprócz kart zawiera dwie książeczki - jedną z zasadami 5 gier karcianych i drugą z komentarzem specjalisty, opisującym zagadnienie, któremu poświęcona jest dana talia. Karty wykonane są na najwyższym poziomie z płótnowanego kartonu i opakowane w twarde, wytrzymałe pudełko.

piątek, 20 listopada 2015

War Stories: Liberty Road. Recenzja gry od wydawnictwa Artana

Tytuł: War Stories: Liberty Road
Wydawca: Artana (dawn. Conquistador Games)
Rok wydania: 2014
Liczba graczy: 2
Czas rozgrywki: +/- 120 minut (zależne od scenariusza)
Język: angielski

W naszej kolekcji nie znajdziecie wielu typowych gier wojennych. Głównym tego powodem jest fakt, że Sylwia nie przepada za tego typu grami. Przede wszystkim dlatego, iż nie jest takim miłośnikiem historii, jak ja. Poza tym większość z tych gier, to pozycje taktyczne, które również nie są w gustach mojej żony.
Ja z kolei również nie mam jakieś wielkiej potrzeby obcowania z grami wojennymi. Głównym tego powodem jest to, iż wiele lat spędziłem przy stołach z figurkami Warhammera i Warhammera 40000. Zgadza się, że nie są to typowe, „hexowe” gry wojenne. Jednak istnieje w nich wiele wspólnych, czy też elementarnych zasad.
Czasem budzi się jednak we mnie dawne zamiłowanie do tego typu gier i nachodzi mnie chęć pogrania w coś wojennego. Szukam wówczas tytułów, w które mógłbym pograć samemu. Właśnie w czasie takich poszukiwań trafiłem na gry z serii War Stories wydawane przez Conquistador Games (teraz Artana). W opisach dotyczących tych gier znalazłem informacje, że mają to być szybkie gry z prostymi zasadami, które powinni zrozumieć gracze, którzy są „okazjonalnymi wargamerami”*. Co więcej mają one też być dla jednego gracza do dwóch graczy. Myślę sobie: być może namówię Sylwię do pogrania, a jeśli jej nie będzie się to podobało, to zawsze mogę pograć sam. W tekście tym przedstawię zamysł gry i moją opinię na temat Liberty Road – jednego z dwóch tytułów z serii War Stories.

* autor tekstu uważa się za taką osobę i z tej perspektywy będzie oceniał tę grę.

środa, 18 listopada 2015

Barking Up The Wrong Tree. Recenzja gry od wydawnictwa Ragnar Brothers.

Barking Up The Wrong Tree - recenzja for2players

Tytuł: Barking Up The Wrong Tree
Wydawca: Ragnar Brothers
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 20 - 30 minut
Język: angielski, niemiecki (niezależna językowo)

Ragnar Brother wydaje gry od początku lat 80’. Mieliśmy okazję zagrać w ich dwie poprzednie pozycje: Steam Donkey oraz DRCongo. Każda z nich dobrze działała w dwie osoby, lecz lepiej w większym gronie. Charakteryzowały się też unikalnym klimatem, który doskonale współgrał z mechaniką tych pozycji.
Po otrzymaniu od Ragnar Brother egzemplarza Barking Up The Wrong Tree mieliśmy nadzieję, że i tym razem nie zawiedziemy się na tym trio.

poniedziałek, 16 listopada 2015

Champions of Midgard. Recenzja gry od wydawnictwa Grey Fox Games

Tytuł: Champions of Midgard
Wydawca: Grey Fox Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 40-50 minut
Język: angielski

Od jakiegoś czasu byliśmy zainteresowani grą Champions of Midgard, która oprócz ciekawej tematyki (Wikingowie!), miała łączyć worker placement z rzutami kośćmi. Poniekąd można ją nazwać hybrydą pomiędzy euro, a ameritrashem. To tylko ukazuje fakt, że obecnie w grach planszowych, granica między tymi dwoma gatunkami staje się coraz bardziej płynna. Wydawnictwo Grey Fox Games dało nam okazję do przetestowania tego tytułu.

sobota, 14 listopada 2015

Traders of Osaka. Recenzja gry od wydawnictwa Z-Man Games

Tytuł: Traders of Osaka
Wydawca: Z-Man Games
Rok wydania: 2015 (3 edycja gry po angielsku)
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 30 minut
Język: angielski (niezależna językowo)

Pierwsza edycja Traders of Osaka ukazała się nakładem wydawnictwa Japon Brand w 2006 roku. Wówczas za oprawę graficzną odpowiedzialny był You Satouchi. Po prawie dwóch latach, Z-Man Games zdecydowało się odnowić tę grę z Peterem Giffordem jako artystą. Wszystkie te edycje gry były wydane pod tytułem Traders of Carthage. W tym roku, Filosofia Éditions i Z-Man Games unowocześniło tę pozycję nadając jej zupełnie nowy tytuł i oprawę graficzną.
Po raz pierwszy zagraliśmy w Traders of Osaka na targach Spiel ‘15 w Essen. Rozgrywka trzyosobowa spodobała nam się na tyle, że do Polski powróciliśmy z własnym egzemplarzem gry. Z tekstu dowiecie się, czy dwuosobowe potyczki również są warte uwagi.

czwartek, 12 listopada 2015

Hollywood. Recenzja gry od wydawnictwa Egmont Polska.

Tytuł: Hollywood
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 30-40 minut

Marzyliście kiedyś o tym, aby zrobić film? Teraz macie swoje 5 minut. Taką możliwość daje Wam gra Hollywood, która ukazała się nakładem wydawnictwa Egmont. Potrzebujecie tylko dobrego scenariusza, zdolnego reżysera i aktorów. Jak to zrobić? Czytajcie.

Autorem gry jest Nikolay Pegasov, który współpracuje w Rosji z wydawnictwem Hobby World. Na tegorocznych targach w Essen prezentował swoją najnowszą grę Bastion. Z tego wcześniejszych prac, możecie znać World of Tanks: Rush.

wtorek, 10 listopada 2015

The GATE. Recenzja gry od wydawnictwa BoardM

Tytuł: the GATE
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2
Czas gry: 30 minut
Język: angielski

W naszej kolekcji mamy coraz więcej gier planszowych zaprojektowanych na Dalekim Wschodzie. Jest w nich do znalezienia coś interesującego, jak na przykład użycie jakiegoś mechanizmu w nowatorski sposób. Na ostatnich targach w Essen bardzo dokładnie obserwowaliśmy wszystkie zapowiedzi związane z grami z tamtego rejonu. Na naszym radarze znalazła się, między innymi, gra karciana the GATE od koreańskiego wydawnictwa BoardM Factory. W poniższym tekście poznacie moją opinię na jej temat.

niedziela, 8 listopada 2015

No Thanks. Recenzja gry od wydawnictwa Mayfair Games.

Tytuł: No thanks (Prezencik)
Wydawca: Mayfair Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 3-5
Czas gry: 20 minut
Język: angielski (niezależna językowo)
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click

Po ponad dekadzie od pierwszego wydania gra No thanks w tym roku za sprawą Mayfair Games doczekała się odświeżonej wersji anglojęzycznej. Sprawiło to, że zyskaliśmy okazję do zagrania w tę pozycję. Odświeżono grafikę na kartach, wzorując się na niemieckojęzycznej wersji AMIGO Spiel. W tym roku gra została także wydania w Polsce pod tytułem Prezencik za sprawą wydawnictwa G3.

piątek, 6 listopada 2015

Race to the North Pole. Recenzja gry od wydawnictwa Playmore Games

Tytuł: Race to the North Pole
Wydawca: Playmore Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 30-45 minut
Język: angielski, niemiecki, (niezależna językowo)
Polska instrukcja: TUTAJ
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click

Chcieliście kiedyś dotrzeć na Biegun Północny, ale nie wiedzieliście, jak się za to zabrać? Pomoże Wam w tym zabawna gra Race to the North Pole od fińskiego wydawnictwa Playmore Games. Staniecie na czele jednej z ekspedycji: Kanadyjczyków, Szkotów, Inuitów, pingwinów lub Świętego Mikołaja. Waszym zadaniem jest dotrzeć do celu jako pierwszy. Po drodze możecie użyć dowolnych środków, aby to uczynić. Niemniej strzeżcie się sztormów, a pod ręką miejcie swoje mądre urządzenia. Gotowi? To zaczynam prezentację tego tytułu.

czwartek, 5 listopada 2015

Saboteur i Saboteur 2 (Sabotażysta i Sabotażysta. Rozszerzenie). Recenzja gry od wydawnictwa Mayfair Games

Tytuł: Saboteur (Sabotażysta); Saboteur 2 (Sabotażysta. Rozszerzenie)
Wydawca: Mayfair Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 3-10 (Saboteur); 2-12 (Saboteur 2)
Czas rozgrywki: 30 minut
Język: angielski (niezależna językowo)
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - CLICK

Saboteur (Sabotażysta) to gra, która praktycznie weszła w kanon nowoczesnych gier planszowych. Przyznaję, że do niedawna nie mieliśmy okazji w nią zagrać. Najważniejszym powodem tego był fakt, że tytuł ten wymaga co najmniej trzech graczy. Jednak ostatnio w nasze ręce trafiła najnowsza edycja tego tytułu od Mayfair Games. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się tej grze oraz dodatkowi do niej.

środa, 4 listopada 2015

6 nimmt!. Recenzja gry od wydawnictwa Mayfair Games.

Tytuł: 6 nimmt! ( 6 bierze!)
Wydawca: Mayfair Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-10
Czas gry: 30 minut
Język: angielski (niezależna językowa)
Sprawdź aktualną cenę tutaj - click

Wolfgang Kramer to autor, który zmusza nasze komórki mózgowe do intensywnej pracy. Każda jego gra, w którą grałam oparta była na liczeniu. Sprawia to, że są to pozycje, które łatwo było mi opanować, gdyż mam "głowę" do matematyki. Tym razem zaprezentuję Wam kultową już grę – 6 nimmt!. Po raz pierwszy ujrzała ona światło dzienne w 1994 roku i wtedy też była nominowana do nagrody Spiel des Jahres. W tym roku wydawnictwo Mayfair Games postanowiło wznowić angielską edycję tej gry i dzięki temu mamy w kolekcji nowiutki egzemplarz. W 2013 roku polską edycję pod tytułem 6 bierze! wydało G3.

poniedziałek, 2 listopada 2015

¡Abordaje!. Recenzja gry od wydawnictwa GDM Games

Tytuł: ¡Abordaje!
Wydawca: GDM Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2
Czas rozgrywki: 15-25 minut
Język: hiszpański, angielski (niezależna językowo)

¡Abordaje! to taktyczna gra dla dwóch osób, która ma odwzorowywać, jak sam tytuł wskazuje, abordaż na wrogi statek i walkę o jego przejęcie. Na przeciwko siebie staną dwaj kapitanowie: piracki i hiszpański. Tytuł ten wydała firma GDM Games, od której otrzymaliśmy kopię do recenzji. Sprawdźcie czy gra przypadła mi do gustu.