Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 30 grudnia 2015

Hanafuda. Recenzja gry od wydawnictwa Trefl.

Tytuł: Hanafuda
Wydawnictwo: Trefl
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-3
Czas gry: 10 minut
Język: polski, angielski

W 2015 roku wydawnictwo Trefl rozpoczęło wydawać w niewielkich pudełkach zestawy kart, które mogą być świetnym pomysłem na prezent dla nieplanszówkowiczów. Dzisiaj przybliżę Wam jeden z nich.

środa, 23 grudnia 2015

Podwójne TOP 10 najlepszych gier 2015 roku

Przyszedł w końcu czas, na nasze TOP 10 gier. Są to pozycje, w które po raz pierwszy zagraliśmy w okresie od grudnia 2014 do końca listopada 2015 roku. W związku z tym mogą to być gry, które zostały wydane kilka lat temu, a do których my dopiero dotarliśmy lub zdobyliśmy ich egzemplarze. Jak zwykle listy te tworzyliśmy osobno, bez żadnych konsultacji. W związku z tym mogą wystąpić pewne podobieństwa w naszych opiniach. Oczywiście staraliśmy się przedstawić aspekty, które wpłynęły na nasze zdanie o grze. Z roku na rok tworzenie tych list staje się coraz trudniejsze, z tego względu, iż gramy w coraz większą liczbę planszówek. Zapraszam do lektury.

Nowa talia kart Andrzeja Mleczki - karciana rozgrywka z humorem. Informacja od wydawnictwa Trefl

Humor, ironia i trafny komentarz polityczno-społeczny - tak lapidarnie można scharakteryzować słynne, znane w całej Polsce i nie tylko, rysunki Andrzeja Mleczki. Na fali niesłabnącej popularności kart z ilustracjami grafika, Fabryka Kart Trefl-Kraków wydała właśnie drugą talię z pracami Andrzeja Mleczki. Tytuł zawiera 55 rysunków satyrycznych.

wtorek, 22 grudnia 2015

Podwójne TOP 5 gier, na których zawiedliśmy się w 2015 roku


Poniżej każde z nas przedstawi Wam 5 swoich gier, na których zawiodło się. Są to pozycje, w które po raz pierwszy zagraliśmy w okresie od grudnia 2014 do końca listopada 2015 roku. Jak zwykle listy te tworzyliśmy osobno, bez żadnych konsultacji. W związku z tym mogą wystąpić pewne podobieństwa w naszych opiniach. Oczywiście staraliśmy się przedstawić aspekty, które wpłynęły na nasze zdanie o grze. Z roku na rok tworzenie tych list staje się coraz trudniejsze, z tego względu, iż gramy w coraz większą liczbę planszówek. Zapraszamy do lektury.

poniedziałek, 21 grudnia 2015

Podwójne TOP 5 gier, które zaskoczyły nas w 2015 roku

Poniżej każde z nas przedstawi Wam 5 swoich gier, które zaskoczyły nas w jakikolwiek sposób. Są to pozycje, w które po raz pierwszy zagraliśmy w okresie od grudnia 2014 do końca listopada 2015 roku. Jak zwykle listy te tworzyliśmy osobno, bez żadnych konsultacji. W związku z tym mogą wystąpić pewne podobieństwa w naszych opiniach. Oczywiście staraliśmy się przedstawić aspekty, które wpłynęły na nasze zdanie o grze. Z roku na rok tworzenie tych list staje się coraz trudniejsze, z tego względu, iż gramy w coraz większą liczbę planszówek. Zapraszam do lektury.

piątek, 18 grudnia 2015

Sapiens. Recenzja gry od wydawnictwa Iello

Tytuł: Sapiens
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 45 minut
Język: angielski (niezależna językowo)

Firma Iello kojarzy mi się jako wydawnictwo, które wydaje gry raczej skierowane dla rodzin, niż dla zatwardziałych graczy. W związku z tym, rzadko jakiś tytuł tej firmy zwraca naszą uwagę. Z całą pewnością wszystkie ich produkcje charakteryzują się wspaniałą, kreskówkową grafiką oraz bardzo wysoką jakością wykonania komponentów. Gra Sapiens, z bliżej nieokreślonego powodu, przykuła nasze zainteresowanie. Została ona zaprojektowana przez wydawnictwo Catch Up Games. Firma ta odesłała nas do dystrybutora ich gier, czyli Iello. Na tegorocznych targach w Essen odebraliśmy z ich rąk kopię tego tytułu. Z poniższego tekstu dowiecie się dla kogo jest to gra i poznacie odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy rozgrywka w nią jest przyjemna i satysfakcjonująca?

czwartek, 17 grudnia 2015

Pandemic Legacy. Nasza rozgrywka. Część druga, czyli od lipca do grudnia. SPOILERY i końcowe wrażenia

Nie będę za dużo owijał w bawełnę. W tym tekście poznacie nasze poczynania z Pandemic Legacy od lipca do grudnia. Będzie to wyłącznie zarys, gdyż przyznam, że nie notowaliśmy wszystkiego, co robiliśmy. Na samym końcu również przedstawię naszą opinię o grze.

środa, 16 grudnia 2015

Pandemic Legacy. Nasza rozgrywka. Część pierwsza, czyli od stycznia do czerwca. SPOILERY !

Z podstawowymi zasadami Pandemic Legacy mieliście okazję zapoznać się wcześniej (CLICK). Postanowiliśmy naszą relację podzielić na dwie części. Dzisiaj przeczytacie o naszych potyczkach z pierwszego półrocza. Zapraszam do lektury.

UWAGA ! SPOILERY! 
 

wtorek, 15 grudnia 2015

Karty Pixel Art i Graffiti - informacja od wydawnictwa Trefl

Do najnowszych premier Fabryki Kart Trefl-Kraków dołączyły kolejne tytuły - na rynku pojawiły się już niezwykłe talie kart Graffiti i Pixel Art.

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Abenteuerland (ang. Adventure Land). Recenzja gry od wydawnictwa HABA

Tytuł: Abenteuerland (ang. Adventure Land)
Wydawca: HABA
Dystrybutor w Polsce: EduKids
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Język: angielski, niemiecki (niezależna językowo) – dystrybutor załącza zasady gry w języku polskim

Abenteuerland (Adventure Land w wersji angielskiej) to gra zaprojektowana przez znany duet twórców gier planszowych – Wolfganga Kramera i Michaela Kieslinga. Na łamach naszej strony mogliście przeczytać teksty o takich ich tytułach, jak Porta Nigra i Tikal. Omawiana przeze mnie gra została wydana na tegorocznych targach w Essen przez firmę HABA, która raczej kojarzona jest z zabawkami dla dzieci. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony faktem, że również to wydawnictwo zdecydowało się poszerzyć swój asortyment o nowoczesne gry planszowe. Kopię naszej gry odebraliśmy na Festiwalu Gramy, od polskiego dystrybutora ich produktów w Polsce – firmy EduKids. To tyle tytułem wstępu, przejdźmy do analizy gry.

piątek, 11 grudnia 2015

Automania. Recenzja gry od wydawnictwa Aporta Games

Tytuł: Automania
Wydawca: Aporta Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 60 minut
Język: niemiecki, angielski (niezależna językowo)

Nasz egzemplarz Automanii odebraliśmy na targach w Essen z rąk jej twórców: Kennetha Minde'a oraz Kristiana Amundsena Østby'ego. Naszą uwagę zwróciła niezwykła otwartość tych osób. Otrzymaliśmy nawet autografy na swojej wersji gry. Czytając recenzję, przekonacie się, czy było warto zawalczyć o ten egzemplarz.

środa, 9 grudnia 2015

The Band is Even Better. Recenzja gry od wydawnictwa Scribabs

Tytuł: The Band is Even Better
Wydawca: Scribabs
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 30 minut
Język: angielski, włoski (niezależna językowo)

Grę The Band is Even Better wręczył nam osobiście w Essen jeden z jej autorów – Paolo Vallerga, który jednocześnie jest jej ilustratorem i szefem włoskiego wydawnictwa Scribabs. Było to dla nas zupełne zaskoczenie. Kolejną niespodzianką był fakt, że tytuł ten nie ma jeszcze swojej strony na BGG. Interesujące jest również to, iż gra ta została wydana z okazji 15-lecia firmy Scribabs.
W The Band is Even Better gracze będą tworzyć swoje własne kapele. Nie są to byle jakie zespoły, tylko takie, które grają „cięższe brzmienie”. Wszystko to będzie działo się poprzez draft dużych, zabawnie ilustrowanych kart. Zapraszam do lektury.

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Fleet Wharfside. Recenzja gry od wydawnictwa Eagle-Gryphon Games

Tytuł: Fleet Wharfside
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 20-30 minut
Język: angielski

Fleet Wharfside to samodzielna gra karciana, która osadzona jest w uniwersum Fleet. Tomasza recenzję gry Fleet możecie przeczytać tutaj. Z tego względu, że spodobała nam się pierwotna gra, zainteresowała nas jej inna odsłona. Dzięki uprzejmości Eagle-Gryphon Games zyskaliśmy egzemplarz recenzencki na targach w Essen. Czytając ten tekst dowiecie się, czy te gry mają ze sobą coś wspólnego.

piątek, 4 grudnia 2015

The Prodigals Club (Klub Utracjuszy). Recenzja gry od wydawnictwa Czech Games Edition

Tytuł: The Prodigals Club (pol. Klub Utracjuszy)
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 40 – 100 minut
Język: angielski (planowana edycja polska)
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click

The Prodigals Club to gra, którą w tym roku na Essen promowało wydawnictwo Czech Games Edition. Udało nam się uzyskać kopię anglojęzyczną, jednak niedługo ukaże się edycja polska tej pozycji.
The Prodigals Club jest grą Vladimira Suchy'ego. Odpowiedzialny jest on między innymi za wydanie Ostatniej Woli. Co ciekawe, udało mu się stworzyć te dwie gry tak, że są one ze sobą połączone. Można traktować The Prodigals Club, jako dodatek do Ostatniej Woli, lub jako dwie osobne gry. Na ostatniej kartce instrukcji znajduje się opis, jak to zrobić. Jednak ten tekst nie będzie zawierał analizy tego połączenia, gdyż nie posiadamy w swojej kolekcji Ostatniej Woli.

środa, 2 grudnia 2015

Gry planszowe na święta, czyli 10 propozycji prezentów dla rodziców oraz bliższych i dalszych krewnych

W tym roku postanowiliśmy, że przedstawimy Wam 10 gier, w które mieliśmy okazję zagrać i uważamy, że świetnie sprawdzą się na prezenty. Dla kogo? Głównie są to pozycje nazwijmy je „wielopokoleniowe”. Zagracie w nie z rodzicami i innymi seniorami, a nawet dziećmi. Wszystkie te gry charakteryzuje niezależność językowa i proste zasady. Tylko jedna z tych pozycji nie posiada polskiej wersji językowej, co wyraźnie zaznaczymy. W momencie pisania tego tekstu gry te są dostępne w kilku polskich sklepach. Dla ułatwienia przedstawimy gry w trzech przedziałach cenowych. Zapraszam do lektury.

wtorek, 1 grudnia 2015

Podsumowanie listopada i plany na grudzień

Nadchodzi grudzień, a wraz z nim koniec roku. Sprawdźcie, co opublikowaliśmy w zeszłym miesiącu i co planujemy na najbliższe 31 dni.