Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

niedziela, 31 stycznia 2016

Podsumowanie stycznia i plany na luty

Pierwszy miesiąc nowego roku już za nami. Mamy nadzieję, że jego pozostała cześć będzie tak samo intensywna. W styczniu udało nam się zdobyć pięćsetnego fana na fanpage'u! Dziękujemy.
Teraz przejdźmy do konkretów i krótkiej analizy minionego miesiąca.

sobota, 30 stycznia 2016

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wkracza na rynek nowoczesnych gier planszowych

W czerwcu na polski rynek wydawnictw wkroczy Nasza Księgarnia. Oto oficjalna notka prasowa:

NASZA KSIĘGARNIA to jedno z najstarszych wydawnictw w Polsce. Powstało w 1921 roku i łączy w sobie tradycję
i nowoczesność. Utrzymujemy szerokie kontakty z wydawnictwami zagranicznymi w całej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Posiadamy wyłączne prawa do publikacji w języku polskim takich bestsellerów światowych, jak książki Astrid Lindgren, 9-tomowy cykl o Muminkach Tove Jansson, „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka” A.A. Milne´a z oryginalnymi ilustracjami Ernesta Sheparda, cykl o Mikołajku znakomitej spółki autorsko-ilustratorskiej Sempé i Goscinnego. Przybliżamy polskim czytelnikom najciekawsze pozycje literackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Już wkrótce robimy kolejny krok w rozwoju naszej firmy: od czerwca 2016 r. rozpoczyna pracę dział gier planszowych. Naszym celem jest stworzenie szerokiej i atrakcyjnej oferty nowoczesnych gier dla dzieci, rodzin i dorosłych.
Jesteśmy przekonani, że dzięki pasji i doświadczeniu naszego zespołu gracze w całej Polsce będą mieli możliwość poznania wielu emocjonujących planszówek opracowanych przez najlepszych autorów z Polski i zagranicy.

Autorów zainteresowanych przedstawieniem projektów swoich gier i ewentualną współpracą z naszym wydawnictwem prosimy o kontakt mailowy: gryplanszowe@nk.com.pl.

piątek, 29 stycznia 2016

BATTALIA: Początek. Recenzja gry od wydawnictwa G3

Tytuł: BATTALIA: Początek (CEdition - edycja crowdfundingowa)
Wydawca: G3
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 120 minut
Język: polski (niezależna językowo, a to, o dziwo, ma znaczenie...)
Deck building, czyli budowa talii - te słowa pojawią się wielokrotnie w poniższym tekście. Na tym mechanizmie jest oparta BATTALIA: Początek. Gra ta została zcrowdfundingowana poprzez platformę Kickstarter, a jej autorami są Alexander Guerov i Ledha Guarova - jest to ich debiut. Za polską edycję odpowiedzialne jest wydawnictwo G3. Sprawdźmy czy prócz przepięknego wykonania, jest w pudełku dobra gra. Ażeby to zrobić, przenieśmy się do świata BATTALII, w którym to cztery frakcje, odwzorowujące cztery żywioły, konkurują ze sobą o terytoria, artefakty i miasta.

środa, 27 stycznia 2016

Dadaocheng. Recenzja gry od wydawnictwa Soso Studio

Tytuł: Dadaocheng
Wydawca: Soso Studio
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 1-4
Czas gry:
45 minut
Język: angielski

Dadaocheng to kolejny nasz łup z Essen, prosto z Tajwanu. Głównym mechanizmem jest manipulacja dyskami surowców na planszy głównej. Jest to tak jakby element mini układanki, od którego zależy cała rozgrywka, gdyż pozyskane w ten sposób kompozyty umożliwią nam zbudowanie statków i budynków. Dostaniemy w ten sposób nowe umiejętności specjalne, co będzie wpływało na rozwój naszej firmy. Tak, w tej grze jesteśmy przedsiębiorcami. Zainteresowani? Zapraszam na podróż do Tajwanu.

poniedziałek, 25 stycznia 2016

Allies: Realm of Wonder. Recenzja gry od wydawnictwa Mindwarrior Games

Tytuł: Allies: Realm of Wonder
Wydawca:
Mindwarrior Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2
Czas gry: 30 minut
Język: polski, angielski, fiński, norweski, niemiecki, francuski, holenderski, szwedzki, duński
Sprawdź aktualną cenę TUTAJ - click

Na targi w Essen 2014 wydawnictwo Mindwarrior wydało grę Realm of Wonder. Była ona przepięknie wyprodukowana, z niezwykłymi figurkami. Nie za bardzo działała ona w dwuosobowym gronie. Dlatego też ucieszyliśmy się, że stworzono grę osadzoną w tym samym świecie, właśnie dla dwojga. Czy ponad 150 kart ze specjalnymi umiejętnościami gwarantuje dobrą zabawę? Czytajcie.

piątek, 22 stycznia 2016

Bastion. Recenzja gry od wydawnictwa Hobby World

Tytuł: Bastion (Бастион)
Wydawca: Hobby World
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 60 minut
Język: angielski (instrukcja), rosyjski (nazwy kart) – w zasadzie niezależna językowo

O grze Bastion wspominaliśmy w naszych zeszłorocznych, essenowych zapowiedziach. Zwróciła ona naszą uwagę ze względu na fenomenalną grafikę. Za jej wydanie odpowiedzialna jest rosyjska firma Hobby World i ona przekazała nam egzemplarz do recenzji na targach w Essen. Mamy tylko jeden tytuł (Carnival Zombie) w kolekcji, który należy do rodzaju gier „tower defense” – obrony centralnego punkty planszy i szukamy innych odmian tego pomysłu. Bastion jest właśnie tego typu grą, ale nie bronimy się ze wszystkich stron, tylko w linii... Ciężko to opisać i mam nadzieję, że uda mi się w poniższej recenzji.

środa, 20 stycznia 2016

Andromeda. Recenzja gry od wydawnictwa Galakta


Tytuł: Andromeda
Wydawca: Galakta
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 40 minut

Andromeda to tytuł, który wygrał w 2014 konkurs dla autorów, organizowany przez wydawnictwo Galakta. W grze znajdziemy mechanizm „ja dzielę, ty wybierasz” i właśnie przez to zwróciliśmy uwagę na tą pozycję. Nie mieliśmy nigdy okazji zagrać w grę z taką mechaniką. Jest ona połączona z kontrolą stref (area control), tajnymi i jawnymi misjami, rzucaniem kostkami i przypisywaniem akcji. Sprawdziliśmy, jak ta mieszanka działa, gdy przy stole znajdzie się dwójka graczy.

poniedziałek, 18 stycznia 2016

Nowa gra Matta Leacocka - Knit Wit. Premiera już w marcu

Wydawnictwo Z-Man Games, która jest marką firmy F2Z Entertainment, informuje, że w marcu ukaże się nowa gra Matta Leacocka - autora m.in. Pandemii. Ma ona nosić tytuł Knit Wit. Oto oficjalna informacja w języku angielskim.


Empire Engine. Recenzja gry od wydawnictwa AEG

Tytuł: Empire Engine
Wydawca: AEG
Rok wydania: 2014
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 15 minut

Empire Engine to gra wydana prze Alderac Entertainment Group (AEG) w serii 5 minutes fun. Przenosimy się w niej do rozbitego Wielkiego Imperium, które niegdyś było połączone dzięki jednej, wielkiej maszynie i jej trybom – kołom zębatym. Niestety z czasem władcy poszczególnych części Imperium, z własnych egoistycznych pobudek doprowadzili do serii awarii i teraz walczą o dominację między sobą. Tak prezentuje się fabuła Empire Engine. Sprawdźmy czy gra rzeczywiście trwa 5 minut i czy można się przy niej dobrze bawić.

piątek, 15 stycznia 2016

Darkness Comes Rattling. Recenzja gry od wydawnictwa Wyrd Games

Tytuł: Darkness Comes Rattling
Wydawca: Wyrd Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 120 minut
Język: angielski

Kiedy zobaczyłem grę Darkness Comes Rattling, to pierwszą myślą jaka przyszła mi do głowy było: „to brzmi, jak tytuł płyty kapeli black metalowej”... Czasem mój umysł mnie zaskakuje, ale to właśnie była pierwsza rzecz, którą ta pozycja zwróciła moją uwagę. Do kwestii muzyki jeszcze powrócę. Poza tym moją uwagę przykuła przepiękna ilustracja na pudełku. Dalsze „badania” ujawniły kilka interesujących rzeczy. Darkness Comes Rattling to gra kooperacyjna. Autorem tego tytułu jest Kevin Wilson, który jest twórcą mojej ulubionej gry - Sid Meier's Civilization:The Board Game oraz m.in. Horroru w Arkham. Co mnie jeszcze bardziej zdziwiło, to fakt, że tytuł ten jest wydawany przez firmę Wyrd Games, którą kojarzę z czasów moich zainteresowań grami figurkowymi. Ich najbardziej znanym dziełem jest system Malifaux, do którego firma ta stworzyła piękne, dość specyficzne, można nawet rzec, psychodeliczne, figurki. Mieszanina tych wszystkich aspektów spowodowała, że gra Darkness Comes Rattling znalazła się u nas w domu. Przyjrzyjmy się, czy warta jest ona uwagi.

środa, 13 stycznia 2016

Noches de Sangre. Recenzja gry od wydawnictwa GDM Games

Tytuł: Noches de Sangre
Wydawca: GDM Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 1-6
Czas rozgrywki: 30 minut
Język: angielski, hiszpański, niemiecki, francuski (niezależna językowo)


Tytuł Noches de Sangre (Krwawe Noce) zwrócił naszą uwagę z takiego powodu, iż miał to być tytuł pół-kooperacyjny, który traktował o przetrwaniu grupy ludzi w miasteczku opanowanym przez wampiry. W końcu lepiej, że to wampiry, niż zombie, prawda? :-) Z jego opisu również przebijały się pewne podobieństwa do Martwej Zimy (Dead of Winter), co również zbudziło nasze zainteresowanie. Na targach w Essen odebraliśmy kopię tej pozycji od wydawcy – GDM Games. Zobaczcie, czy Noches de Sagre to gra warta uwagi.

poniedziałek, 11 stycznia 2016

Fruit Mix. Recenzja gry od wydawnictwa Lifestyle Boardgames


Tytuł: Fruit Mix (Фруктовый Микс)
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 1-6
Czas rozgrywki: 10-20 minut
Język: angielski, rosyjski (niezależna językowo)

W czasie trwania targów Essen niezapowiedzianie odwiedziliśmy stanowisko Lifestyle Boardgames. Jest to rosyjskie wydawnictwo, z którym współpracowaliśmy promując ich grę Artificium. Szerzej o tym spotkaniu pisałam w relacji z targów (click). Dzisiaj zaprezentuję Wam dokładnie grę Fruit Mix.

piątek, 8 stycznia 2016

The Producer: 1940-1944. Recenzja gry od wydawnictwa Apokalypse Inc

Tytuł: The Producer: 1940-1944
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 60 – 180 minut
Język: angielski


Czy są wśród Was miłośnicy dzieł Alfreda Hitchcocka, wielbiciele Joan Fontaine oraz kobiety, które wzdychały na widok Humphrey'a Bogarta? Jeżeli tak, to przenieście się ze mną do lat 40-stych ubiegłego wieku. Manlio Zaninotti stworzył grę The Producer i dał nam taką możliwość. Jednak czy oprócz klimatu, znajdziemy w niej solidną i dopracowaną pozycję? Zapraszam do mojej recenzji.

środa, 6 stycznia 2016

BANG! The Duel. Recenzja gry od wydawnictwa dVGiochi.

Tytuł: BANG! The Duel
Wydawnictwo: dVGiochi
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2
Czas gry: 60 minut
Język: angielski, włoski


BANG! The Duel to dwuosobowa gra, która oparta jest na klasycznym systemie BANG!. Nie mieliśmy okazji zagrać prędzej w żadną z tych pozycji. Wychwalana jest ona na całym świecie, jako dobra gra z elementami dedukcji. Przekonacie się z recenzji, czy spodobała się nam jej najnowsza dwuosobowa odsłona.

wtorek, 5 stycznia 2016

Fleet Commander – Genesis Kickstarter startuje 11 stycznia

Chcemy poinformować, że firma Capsicum Games 11 stycznia rozpoczyna zbiórkę na Kickstarterze. Celem jest ufundowanie gry Fleet Commander - Genesis. Ma być to wersja standardowej gry, ale przeznaczona dla dwóch do czterech graczy. W przeszłości zrecenzowaliśmy dwie gry tej firmy: Siggil oraz Speakeasy. Poniżej oficjalna informacja w języku angielskim:

Nadchodzi FARMAGEDDON! - informacja od Trefl Joker Line

Nie ma czasu do stracenia, trzeba działać! Sentymenty na bok. Albo ty, albo oni!

Już wkrótce Fabryka Kart-Trefl Kraków zaprezentuje fanom gier polską wersję znanej, pełnej przewrotnego humoru gry pod tytułem Farmageddon. Tytuł autorstwa Granta Rodieka przyciąga graczy oryginalną fabułą i dynamiką rozgrywki. Farmageddon to gra losu, strategii i... rolniczej sieczki. Agrobiznes to bezwzględna walka, wszystkie chwyty dozwolone. Zwycięstwo należy do najlepszego rolnika, który może pochwalić się najcenniejszym stosem plonów.


Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku 8+
Czas gry: 30 minut.
Za świetną zabawę odpowiada Trefl JokerLine.

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Podsumowanie grudnia i plany na styczeń

Stary rok za pasem. Nadszedł 2016, w którym zapewne chcecie zagrać w jeszcze więcej planszówek! Mam nadzieję, że dzięki naszym wpisom wybory, jaką grę wybrać, będą łatwiejsze. Teraz zapraszam na podsumowanie minionego miesiąca. Na koniec, jak zwykle, postaram się przedstawić nasze plany na styczeń.