Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 31 sierpnia 2016

Car Cards. Zapowiedź gry od wydawnictwa Trefl


 


 Car Cards i wygrasz z nudą!



Zmęczony długą i monotonną podróżą? Dzieci marudzą na tylnym siedzeniu? Co chwilę słyszysz „daleko jeszcze?” Mamy rozwiązanie! 

"Car Cards" to prosta gra podróżna, która daje zajęcie znudzonym dzieciom (i dorosłym). Weź karty do ręki, rozglądaj się dookoła, wyłapuj znikające za oknem samochodu/pociągu/autobusu obiekty. Minąłeś wóz strażacki, na horyzoncie widać stację benzynową, a przez szyberdach zauważyłeś ptaka? Punkt dla Ciebie!



wtorek, 30 sierpnia 2016

Explorers & Pirates (Odkrywcy i Piraci). Dodatek do gry Catan

Tytuł: Catan: Explorers & Pirates (Odkrywcy i piraci)
Wydawca: Mayfair Games
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 70-120 minut

Dzisiaj zaprezentuję Wam dodatek do gry Catan, w który można grać w dwie osoby –  Explorers & Pirates. Zawiera on pięć scenariuszy i wprowadza trzy nowe misje dla zawodników. Można z każdą grać osobno albo połączyć je, gdy dobrze poznacie wszystkie zasady. Dzięki nim mamy eksplorację, pick-up and deliver oraz plądrowanie przez piratów.
W ubiegłym roku prezentowałam wersję podróżną tej gry (CLICK). W związku z tym, opis ten nie będzie zawierał podstawowych zasad. Przedstawię tylko nowe reguły i elementy, które on wprowadza. Na końcu, jak zwykle, dowiecie się, czy warto było zasiąść do tej pozycji. Ponadto zaznaczę, że posiadamy angielską wersję tego dodatku. W związku z tym terminologia może nie pokrywać się z tymi, z polskiej edycji gry.

sobota, 27 sierpnia 2016

Kashgar: Händler der Seidenstraße. Recenzja

Tytuł: Kashgar: Händler der Seidenstraße
Wydawca: KOSMOS
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 45 minut
Język: niemiecki

Jakiś czas temu, dzięki uprzejmości wydawnictwa KOSMOS, mieliśmy okazję zagrać w dwuosobową wersję Legend z Krainy Andor (click), której autorem jest Gerhard Hecht. W instrukcji do tej pozycji była adnotacja, że główny mechanizm gry, czyli zarządzanie trzema rękami/taliami kart, został zaczerpnięty z innej gry tego autora, a mianowicie z tytułu Kashgar: Händler der Seidenstraße. Tak się nam on spodobał, że postanowiliśmy zakupić ten tytuł. Czy było warto?

czwartek, 25 sierpnia 2016

Essen 2016. Wstęp oraz część pierwsza zapowiedzi wydawniczych gier, które zwróciły naszą uwagę

W tym roku mamy przyjemność przybliżyć Wam już 34. edycję targów w Essen. Wydarzenie to ciągle zdobywa nowych fanów. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w dniach od 13 do 16 października. Organizatorzy zapowiadają obecność ponad 1000 wystawców z 50 krajów. W tym roku udostępnią oni kilka nowych sal do zwiedzania. Jedną z nich przeznaczą specjalnie dla dziennikarzy, gdzie wydawnictwa będą miały okazję pochwalić się swoimi najnowszymi grami. Z dalszej części tekstu dowiecie się, co będzie wyróżniało te targi oraz przybliżę Wam trzy pierwsze gry, które zwróciły naszą uwagę.

środa, 24 sierpnia 2016

Planszowe Gram Prix 2016 - zagłosuj i wygraj planszówkę!


Rozpoczęło się Planszowe Gram Prix 2016 (link http://boardtime.pl/plebiscyt/) czyli pierwszy plebiscyt, w którym gracze mają możliwość zagłosowania nie tylko na najlepszą grę planszową wydaną w ubiegłym roku, ale również na wydawnictwo i internetowy sklep z planszówkami.

Głosujący mogą więc wybrać:

najlepszą grę planszową,
najlepsze rozszerzenie do gry planszowej,
najlepszą planszową grę dwuosobową,
najlepszą planszową grę edukacyjną,
najlepszą planszową grę z klimatem,
najlepszą planszową grę dla dzieci,
najlepiej zilustrowaną grę planszową,
najlepsze wydawnictwo związane z grami planszowymi,
najlepszy sklep specjalizujący się w sprzedaży gier planszowych.

Dodatkowo, jeśli uzasadnią swój wybór, mają szansę wygrać jedną z ponad pięćdziesięciu gier ufundowanych przez sponsorów plebiscytu.
Serdecznie zapraszamy do głosowania!
http://boardtime.pl/plebiscyt/

wtorek, 23 sierpnia 2016

Costa Rica. Recenzja gry od wydawnictwa Mayfair Games

Tytuł: Costa Rica
Wydawca: Mayfair Games
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 20-30 minut
Język: angielski, niemiecki (niezależna językowo)
Sprawdź aktualną cenę tutaj - click

Costa Rica to jedna z najnowszych gier wydanych przez Mayfair Games. Jej autorami są Matthew Dustan i Brett T. Gilbert. Mają oni w swoim dorobku chociażby taki tytuł, jak Elizjum. W grze Costa Rica przeniesiemy się do kostarykańskiego lasu deszczowego. Każdy z nas będzie w ciągu gry liderem ekspedycji, która ma na celu robienie zdjęć fauny występującej na tych terenach. Niemniej trzeba uważać, gdyż jeśli pójdziemy za daleko, to mogą nas spotkać nieprzyjemności ze strony komarów.

sobota, 20 sierpnia 2016

Miasto Szpiegów. Estoril 1942. Recenzja gry od wydawnictwa REBEL.pl

Tytuł: Miasto Szpiegów. Estoril 1942
Wydawca: REBEL.pl
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 30-60 minut
Język: polski (niezależna językowo)
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click

Portugalskie miasto Estoril kojarzyło mi się do tej pory tylko i wyłącznie z torem Formuły 1. Jak się okazuje, w czasie Drugiej Wojny Światowej było one świadkiem rywalizacji szpiegów z wielu krajów. W grze Miasto Szpiegów: Estoril 1942, gracze będą starali się stworzyć własną, jak najlepszą siatkę szpiegowską. Tytuł ten zwrócił moją uwagę, ze względu na mechanizm jednoczesnego wyboru akcji, który jest jednym z moich ulubionych w nowoczesnych grach planszowych. Wydawnictwo REBEL.pl było na tyle miłe, że udostępniło nam egzemplarz gry do recenzji.

czwartek, 18 sierpnia 2016

Brains - 50 łamigłówek - Ogród japoński. Recenzja gry od wydawnictwa Lacerta

Tytuł: Brains – 50 łamigłówek - Ogród Japoński
Wydawca: Lacerta
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 1
Czas gry: 5-20 minut
Język: polski

Jednocześnie na rynku ukazały się dwie wersje Brains: Mapa Skarbów i Ogród japoński. Są to pozycje, które zainteresują osoby, ceniące jednoosobowe potyczki. Zamysł obu jest podobny, ale dzisiaj zaprezentuje Wam, czym charakteryzują się te drugie łamigłówki.
Osobą odpowiedzialną za ich stworzenie jest Reiner Knizia – sławny i doceniany projektant gier planszowych z Niemiec. Głównie kojarzony jest z eurogrami, ale dzisiaj sprawdzimy, czy jego matematyczne wykształcenie, pomogło mu w zaprojektowaniu tych łamigłówek.

wtorek, 16 sierpnia 2016

51. Stan. Master Set. Nasza recenzja w serwisie Board Times

Tytuł: 51. Stan Master Set
Wydawca: Portal Games
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 1-4
Czas rozgrywki: 60 minut
Język: polski
Sprawdź aktualną cenę tutaj - click

Dziś zajmę się grą 51. Stan Master Set. Na początku tego tekstu pragnę zaznaczyć, że będzie on napisany w nietypowym stylu. Poprzez to chcę odwzorować sposób napisania instrukcji, który, jak domyślam się, ma wczuć nas w klimat twardej, postapokaliptycznej rzeczywistości. Jeśli już ktoś coś takiego zrobił, to przepraszam, nie czytam wszystkich recenzji i proszę nie traktować tego, jako plagiat. Czy uda mi się dobrze odnieść się do humoru Ignacego Trzewiczka, czy osoby odpowiedzialnej za zasady 51. Stanu? To już ocenicie sami. W związku z tym, jeśli nie macie wyczucia sarkazmu i dziwnego poczucia humoru, radzę ominąć ten tekst szerokim łukiem. Niemniej jest to stuprocentowa recenzja, żeby nie było niejasności.

czwartek, 11 sierpnia 2016

Kilka gier z area control, które znajdują się w naszej kolekcji, są wieloosobowe i dobrze skalują się na dwóch graczy

Mechanizm area control, czyli w wielkim skrócie kontrolowanie stref na planszy, to taki, który stosowany jest raczej w grach wieloosobowych. Mamy takie sławne tytuły jak: El Grande, Shogun, Gra o Tron, czy Chaos w Starym Świecie. Wszystkie z nich są grami wymagającymi co najmniej trzech graczy. Następnie mamy gry, które teoretycznie są dwuosobowe, ale nie skalują się dobrze we dwoje. Można do nich zaliczyć chociażby Tikal, Tygrys i Eufrat oraz większość gier typu 4X. Z drugiej strony są też gry wyłącznie dwuosobowe, które skupiają się na tym mechanizmie. W zasadzie można do nich zakwalifikować każdy wargame. Należy też wspomnieć o takich tytułach, jak Twilight Struggle, War of the Ring, Polis:Fight for the Hegemony, czy nasze rodzime Metallum. Dziś chcielibyśmy wspomnieć o kilku pozycjach wieloosobowych, które całkiem dobrze skalują się na dwie osoby, zawierają area control oraz znajdują się w naszej kolekcji.

wtorek, 9 sierpnia 2016

Nina & Pinta. Recenzja gry od wydawnictwa Ragnar Brothers

https://cf.geekdo-images.com/images/pic2788452_md.jpg 
Tytuł: Nina & Pinta
Wydawca: Ragnar Brothers
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 90 minut
Język: angielski
 
Nina & Pinta to pierwsza gra kwantowa (ang. quantum) wydana przez wydawnictwo z Wielkiej Brytanii - Ragnar Brothers. Jeżeli nie wiecie, co to oznacza ta nazwa, to odsyłam do wywiadu z jednym z autorów – Stevem Kendallem. Gra ta została wydana poprzez udaną kampanię crowdfundingową i tylko małym nakładem.
Nina & Pinta to gra dla jednego do czterech zawodników. Podzielona jest ona na 6 er – rund. W każdej z nich gracze będą wydawać złoto, aby załadować jeden do trzech statków z kapitanem i osadnikami. Wysyłać będą ich do trzech Nowych Światów: Niny, Pinty i Santa Marii. Każdy z nich podzielony jest na 7 lądów (Caribbean, Andes, Rockies, Appalachia, Isthmus, Amazonia, Patagonia), które zawodnicy będą mieli okazję eksplorować, odkrywać ich naturalne złoża, budować tam wioski i miasta. Dzięki temu zyskają więcej złota na kolejne podboje. Wszystko, co uda im się zdobyć przez 6 er, przyniesie im na końcu punkty zwycięstwa. Wygra najlepszy. Jak to zrobić? Czytajcie dalej.

Tank Hunter. Nasza recenzja gry w serwisie Board Times

Tytuł: Tank Hunter 2e
Wydawca: Arclight Games
Rok wydania: 2014
Liczba graczy: 2-8
Czas gry: za długi...
Język: japoński


Lubicie czołgi? Kto nie lubi czołgów…  Dziś zaprezentuję Wam serię japońskich gier – Tank Hunter. Składa się ona z trzech tytułów: Tank Hunter, Tank Hunter: Jäger oraz Tank Hunter: Commander. Każda z tych pozycji jest samodzielną grą. Wszystkie z nich mają takie same zasady podstawowe, więc bez problemu można je ze sobą łączyć.

sobota, 6 sierpnia 2016

Konkurs 3rd Anniversary - do wygrania wiele gier


Kolejny raz organizujemy dla Was konkurs z okazji urodzin naszej strony. W tym roku przygotowaliśmy dla Was cztery zadania oraz poniższą pulę nagród.


Od Badger's Nest: egzemplarz gry Rycerze Pustkowi
Od Black Monk: Chupacabra, Fluxx Zombie, Kości Zombie
Od G3: Prezencik, Team Play, Qwirkle – gra karciana, Knyf
Od Games Factory Publishing: Festiwal Lampionów
Od Geek Szop: Ashes. Odrodzenie z popiołów, top-a-top, Cargotrain, Thrash 'n Roll, Crime Story
Od JAMA: egzemplarz gry Kacper Ryx i Król Żebraków
Od Lacerta: Książeta Florencji oraz dwie łamigłówki z serii Brains.
Od REBEL.pl: egzemplarz gry Miasto Szpiegów: Estoril 1942 + płytki promocyjne
Od Trefl: 2x Boss Monster+dodatek, 2x Kieszonkowy Bystrzak, 2x ZigZak Skoki Narciarskie, 2x Gra pomyłek, 2x Farmageddon, 2x Prison Run

piątek, 5 sierpnia 2016

Planszowa Gra Roku - edycja 2016

Jesteśmy pewni, że tytuł Gra Roku znany jest szerokiej rzeszy planszówkowiczów. Od 2005 roku są nim nagradzane najlepsze gry wydane na polskim rynku. Logo Gra Roku na pudełku jest gwarancją wysokiej jakości i świetnej zabawy. Z roku na rok rośnie liczba wydawanych gier planszowych. Głównym celem konkursu jest wyłonienie spośród nich najlepszych pozycji, aby je promować i w ten sposób stymulować podnoszenie jakości gier, z którymi się spotykamy.
Tytuł Gry Roku ma też ułatwiać niezdecydowanym klientom podjęcie właściwej decyzji, tak aby byli zadowoleni z zakupów. Aby uczynić to jeszcze łatwiejszym, od pewnego czasu przyznawane są dwie nagrody: Gra Roku i Zaawansowana Gra Roku. Dzięki temu świetne, ale duże i wymagające gry nie trafią do osób, które preferują lżejszą rozgrywkę.
W konkursie bierze udział każda nowa, kompletna i samodzielna gra planszowa wydana w języku polskim, która pojawiła się na rynku w ostatnim roku. Wyboru nagrodzonych gier dokonuje Kapituła konkursu składająca się z osób znanych i uznanych w środowisku planszówkowym, wskazanych przez głównego organizatora czyli portal Games Fanatic. Aby uniknąć kontrowersji i stronniczości, z prac Kapituły wykluczone są osoby, które są autorami lub wydawcami konkurujących gier. Skład Kapituły jest jawny i ogłaszany na stronie www konkursu.
Nagrodzone gry są wyłaniane w trzech kolejnych etapach. Do każdego kolejnego etapu przechodzi coraz mniej gier, a co ciekawe, w każdym z nich stosuje się inną metodę głosowania (zostały one dokładnie opisane w regulaminie). Gwarantuje to wykluczenie przypadkowości, dzięki czemu możemy być pewni, że wygrywa gra, która jest tego warta.
Nadszedł dziś czas aby rozpocząć kolejną, dwunastą już, edycję konkursu.
Tytuł Gry Roku 2016 czeka na zwycięzcę.
http://planszowagraroku.pl/

Small City. Nasza recenzja na Board Times

Tytuł: Small City
Wydawca: AVStudioGames
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 120 minut
Język: angielski

Niniejszy tekst chciałabym zacząć od przeprosin kierowanych do wydawcy. Odnoszą się one do późnej publikacji tego tekstu. Grę Small City otrzymaliśmy przed Essen 2015. Niestety nasz egzemplarz nie posiadał kilkunastu elementów niezbędnych do rozgrywki. W wyniku jakiegoś nieporozumienia wydawca podesłał nam części, które już mieliśmy. Odpowiednie elementy udało zdobyć się pod koniec 2015 roku, jednak dotarły one do naszego redaktora. On podesłał nam je dopiero w czerwcu 2016 roku. Tak, po pół roku od ich otrzymania. W związku z tym, dopiero teraz mieliśmy szansę zasiąść do Small City. Jako recenzent jest mi niezmiernie niezręcznie pisać ten tekst po tak długim czasie. Jest to według mnie nie fair względem wydawcy. Jednak problem ten nie wynika z mojego błędu ani niedopatrzenia. Wina spoczywa w pełni na redaktorze naczelnym. Jednak uznałam za słuszne, aby wydawca miał tego świadomość. To gwoli wyjaśnienia i przeprosin. Przejdźmy do zaprezentowania Wam gry.

czwartek, 4 sierpnia 2016

Mountains of Madness. Recenzja dodatku do gry Eldritch Horror

Tytuł: Eldritch Horror: Mountains of Madness
Wydawca: Fantasy Flight Games
Rok wydania: 2014
Liczba graczy: 1-8
Czas gry: 120 minut

Pierwszym dużym dodatkiem do Eldritch Horror jest Mountains of Madness. Bazuje on na opowiadaniu H.P. Lovecrafta – W Górach Szaleństwa. Nawiązania znajdują się zarówno na planszy do gry, jak i w niektórych elementach (jak na przykład Gigantyczne Pingwiny). Wprowadza on kilka nowych zasad oraz dodaje wiele kart. Dla ułatwienia Fantasy Flight Games oznaczyło karty z tego dodatku ikoną gór, gdybyście kiedyś chcieli grać bez niego. Przypomnę tylko, że terminologia oparta jest na moich własnych tłumaczeniach z angielskiej wersji gry, gdyż taką dysponuję. Zapraszam do szczegółowego opisu poniżej.

wtorek, 2 sierpnia 2016

... bo promocja była #07. Recenzja gry Colonialism

Tytuł: Colonialism
Wydawca: Spielworxx
Rok wydania: 2013
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 90 minut
Język: angielski, niemiecki (tylko instrukcja)

Colonialism znalazł się u nas w domu tylko i wyłącznie z jednego powodu – dla komponentów. Zobaczyliśmy tanią grę, bodajże za 50zł, na Allegro i postanowiliśmy ją kupić, bo „ma cube'y, dyski i statki, które na pewno się do czegoś przydadzą”. Wiem, że brzmi to dziwne, ale taka jest prawda. Nie robiliśmy żadnego większego researchu związanego z grą. BGG tylko udowodniło, że jest to raczej jakaś niszowa pozycja, która nie zyskała szerszego rozgłosu. Czy gra ta jest warta uwagi? Sprawdźcie.