Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

poniedziałek, 31 października 2016

Podsumowanie października i plany na listopad

Mija kolejny miesiąc. Część z Was zapewne zauważyła, że nasza aktywność na stronie nieznacznie zmalała. Wiąże się to z faktem zmiany zatrudnienia przeze mnie i Sylwię. Mimo wszystko staramy się publikować dla Was co najmniej dwa teksty w tygodniu. Mamy nadzieję, że to się nie zmieni, a być może poprawi w przyszłości. To tyle tytułem wstępu. Zobaczmy co udało się nam zrobić w październiku.

czwartek, 27 października 2016

Spaghetti. Recenzja gry od wydawnictwa GRANNA

Tytuł: Spaghetti
Wydawca: GRANNA
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 45 minut
Któż nie lubi spaghetti?! To proste danie można przygotować w niecałe 30 minut i zawsze smakuje wyśmienicie, jeśli przygotujecie je z naturalnych składników. Jednakże jego zjedzenie stanowi dla niektórych problem: a to ścieknie sos, a to makaron ucieknie z widelca, albo uciekną pulpety z talerza. Dlatego też gra Spaghetti oferuje Wam możliwość zmierzenia się z tym włoskim daniem. Pozycję tę przygotował Michał Gołębiowski wraz z wydawnictwem GRANNA. Postanowiliśmy sprawdzić czy ta pozycja zapewnią dobrą zabawę, nawet przy stole takich zagorzałych graczy, jak my.

poniedziałek, 24 października 2016

Strange Remnants. Recenzja dodatku do Eldritch Horror

Tytuł: Eldritch Horror: Strange Remnants
Wydawca: Fantasy Flight Games
Rok wydania: 2014
Liczba graczy: 1-8
Czas gry: 120 minut

Strange Remnants to drugi mały dodatek do Eldritch Horror (click). Kosmos przesuwa się w stronę mrocznego ustawienia – Syzygy (Syzygium), który otworzy czarny portal mający pochłonąć całą Ziemię. Zadaniem badaczy jest uchronienie świata przed jego działaniem. Muszą oni zapieczętować trans-kosmiczny portal. Jednak nie będzie to wcale takie proste. Oprócz tego, że badacze będą starali się zabijać potwory, zamykać bramy do innych światów oraz rozwiązywać zagadki, to nie jest możliwe, aby zapobiegli temu, co dzieje się na niebie. Ich finalna walka będzie jednym z największych wyzwań, jakie dotychczas wykonywali. Pomogą im w tym cztery legendarne ruiny, rozproszone po całym świecie, które zostały dawno temu, jako obronne bastiony podczas walk pomiędzy ludźmi, a Przedwiecznymi.
Dla ułatwienia Fantasy Flight Games oznaczyło karty z tego dodatku ikoną statuy Moai z mackami, gdybyście kiedyś chcieli grać bez niego. Przypomnę tylko, że terminologia oparta jest na moich własnych tłumaczeniach z angielskiej wersji gry, gdyż taką dysponuję. Zapraszam do przeczytania testu o tym dodatku.

środa, 19 października 2016

Pestka, Drops, Cukierek. Recenzja gry od wydawnictwa GRANNA

Tytuł: Pestka, Drops, Cukierek
Wydawca: GRANNA
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 45 minut
Język: polski

Pestka, Drops, Cukierek to tytuł książki autorstwa Grzegorza Kasdepke i właśnie na jej podstawie została stworzona ta gra. Przenosimy się do smutnego królestwa, do którego wchodzi się przez dziurę w kieszeni chłopca - Julka. Chowa on do niej przeróżne rzeczy, a wśród nich kredki i cukierki. Poprzez jego kieszeń przedostają się one do królestwa, które znajduje dwójka rodzeństwa: Łezka i Uśmieszek. Sprzedają je oni mieszkańcom, co sprawia, że stają się weselsi i szczęśliwsi. Nie uchodzi to uwadze złego króla, który zabrania ludowi posiadania takich przedmiotów. Tak w skrócie przedstawia się fabuła gry i książki. Naszym zadaniem będzie odnalezienie surowców w kieszeni, przetworzenie ich i sprzedaż mieszkańcom. Zapraszam do zapoznania się z naszą recenzją. 

poniedziałek, 17 października 2016

Agricola: Family Edition. Recenzja gry od Mayfair Games

Tytuł: Agricola: Family Edition
Wydawca: Mayfair Games
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 45 minut
Język: angielski (niezależna językowo)
W tym roku ukazały się na rynku międzynarodowym już dwie wersje osławionej gry Uwe RosenbergaAgricola. Niedawno przeczytaliście o edycji dla graczy (click), a dzisiaj zaprezentuję edycję rodzinną. Zapraszam do lektury.

sobota, 15 października 2016

Multiuniversum. Recenzja gry od wydawnictwa Board & Dice

Tytuł: Multiuniversum
Wydawca: Board & Dice
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 1-5
Czas gry: 30 minut
Język: polski, niemiecki, angielski (niezależna językowo)

Multiuniversum to gra, która została wydana przez polskie wydawnictwo Board & Dice. Jej autorem jest Manuel Correia. Tematyka tego tytułu luźno nawiązuje do teorii wieloświatów. Nie będę tu rozwodzić się na temat naukowych, czy też religijnych znaczeń tego pojęcia, bo przyznam się, że nie chce Was tym zanudzać. Co nie znaczy, że ta teoria nie wydaje mi się fascynująca. Ze wstępu do instrukcji wiemy tylko, że naukowcom z CERN udało się stworzyć wyrwę w czasoprzestrzeni i otworzyć przejścia do innych wszechświatów. Oczywiście coś poszło nie tak i teraz staramy się je pozamykać. Wbrew pozorom nie jest to gra kooperacyjna, gdyż jako naukowiec, przy okazji dezaktywacji tych przejść, staramy się zebrać jak najwięcej danych na ich temat.

piątek, 14 października 2016

czwartek, 13 października 2016

Od Helu do Wawelu. Recenzja gry od wydawnictwa Granna


Tytuł: Od Helu do Wawelu
Wydawca: Granna
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 40 minut

Całkiem niedawno przyglądałem się grze, czy też raczej quizowi od wydawnictwa Granna Ale Historia! Dziś mam przyjemność zaprezentować Wam kolejny tytuł o znamionach quizu, a jest to mianowicie: Od Helu do Wawelu. Tym razem będziemy sprawdzać swoją wiedzę na temat geografii Polski, a konkretnie o położeniu miast. Jest to kolejna pozycja z serii „Wiem bo gram”.

wtorek, 11 października 2016

Wywiad z Kamilem Matuszakiem z wydawnictwa Let's Play

„Gry planszowe bawią, cieszą i inspirują nas od wczesnych lat dzieciństwa. Są także świetną i ważną częścią życia towarzyskiego w każdym wieku. Staramy się tworzyć wiele różnorodnych, często krótkich, ale emocjonujących gier, które zadowolą szeroką rzeszę fanów tej rozrywki i za każdym razem będą ciekawe. Lubimy element zaskoczenia, dlatego czasem poruszamy tematy kontrowersyjne... Mamy nadzieję, że gdy poznasz nasze gry - znajdziesz w nich coś idealnego dla siebie.”
Te słowa opisują wydawnictwo Let's Play. Dzisiaj na naszej stronie macie możliwość przeczytania wywiadu z jednym z „mózgów” tej firmy – Kamilem Matuszakiem.

piątek, 7 października 2016

GIPF. Recenzja gry

Tytuł: GIPF
Wydawca: HUCH & Friends
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2
Czas gry: 30 minut
Język: polski, niemiecki, angielski, francuski, włoski, holenderski, hiszpański (gra niezależna językowo)
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click

Całkiem niedawno miałem przyjemność zapoznać się z grą YINSH – szóstym tytułem z serii gier, które nazwane zostały „projektem GIPF”. W moim tekście (click) wspomniałem, że z miłą chęcią zapoznałbym się z innymi tytułami z tego cyklu. Okazja przyszła szybciej niż się spodziewałem i już dziś możecie poznać moje zdanie na temat pierwszej gry z serii, która dała nazwę całemu projektowi, czyli GIPF.

czwartek, 6 października 2016

Essen 2016. Jakie zapowiedzi zwróciły naszą uwagę? Część 7

Dzisiaj zaprezentuję Wam kolejne gry, które zwróciły naszą uwagę i będą prezentowane na targach w Essen. Nie wszystkie z nich to nowości. Niektóre z nich to starsze tytuły, które zostaną wydane na język angielski. W tym tekście przeczytacie o małych i dużych wydawcach, ale nie zanudzam Was już, przejdźmy do konkretów. 

wtorek, 4 października 2016

Terraformacja Marsa. Recenzja gry od wydawnictwa REBEL.pl

Tytuł: Terraformacja Marsa
Wydawca: REBEL.pl
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 1-5
Czas gry: 180 minut

Prototyp Terraformacji Marsa widzieliśmy na zeszłorocznych targach w Essen. Gra ta pierwotnie została przygotowana przez szwedzkie, rodzinne wydawnictwo FryxGames. Na nasz rodzimy rynek wprowadziła ją firma REBEL.pl. W grze wcielamy się w rolę lidera korporacji, która w XXIV wieku zaczyna terraformowanie Marsa. Proces ten ma spowodować upodobnienie Czerwonej Planety do Ziemi i sprawić, że dzięki temu stanie się ona zdatna do zamieszkania przez ludzi. Temat ten był poruszany w science-fiction od bardzo dawna. W związku z najnowszymi planami i odkryciami związanymi z Marsem, również trafił on na szerszą skalę do gier planszowych. Zobaczymy, czy Terraformacja Marsa to dobra gra.

niedziela, 2 października 2016

Podsumowanie września i plany na październik

Jak ten czas szybko leci! Już minął wrzesień i skończyło się lato. Zobaczcie, co takiego robiliśmy przez ostatnie 30 dni oraz co mamy zaplanowane na nadchodzące 4 tygodnie.

sobota, 1 października 2016

Kakao: Czekolada. Recenzja dodatku do gry Kakao od G3

Tytuł: Kakao. Czekolada
Wydawca: G3
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 50 minut

Czekolada to drugi dodatek, jaki ukazał się do gry Kakao. Pierwszy z nich – Wulkan - wydano w ubiegłym roku na Essen i można było go tam kupić za 1 euro, co też uczyniliśmy. Zawierał on tylko 3 kafelki, które nieco urozmaicały rozgrywkę. Czekolada to duży dodatek, który daje możliwość grania w cztery różne moduły. Co ciekawe, można grać w każdy z osobna, dodać kilka albo wszystko. Wprowadza to dość dużą regrywalność. Poniżej opiszę każdy z nich i wypowiem się, czy warto zaopatrzyć się w to pudło. Postaram się nie wnikać w szczegółowe zasady, gdyż wiązałoby się to z przepisaniem instrukcji, co według mnie mija się z celem.