Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 30 listopada 2016

Podsumowanie listopada i plany na grudzień

Wiecie co? Już grudzień! To oznacza, że kolejny rok już za nami. Czy to dobrze, czy źle... Nie nam oceniać... Przejdźmy do naszego podsumowania, zanim zejdziemy na flizoficzno-egzystencjonalne tematy ;-)

poniedziałek, 28 listopada 2016

Ekspedycja. Recenzja gry od REBEL.pl

Tytuł: Ekspedycja
Wydawca: REBEL.pl
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 40 minut
Język: polski (niezależna językowo)
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click

Wizja archeologa-poszukiwacza przygód została ukształtowana chociażby przez takie postaci, jak Indiana Jones, czy Lara Croft. Współczesna archeologia ma niewiele wspólnego z takimi przygodami. Co nie znaczy, że w każdym z nas nie ma nutki romantycznego obieżyświata, który chciałby pozwiedzać nieznane zakamarki świata w celu poszukiwania artefaktów. Nic dziwnego, że powstają gry planszowe o takiej tematyce. Dziś przyjrzę się tytułowi Ekspedycja, której autorem jest Anthony Rubbo (Dark Seas, Space Sheep), a dystrybutorem REBEL.pl.

piątek, 25 listopada 2016

Freak Shop. Recenzja gry od Catch up Games

Tytuł: Freak Shop
Wydawca: Catch Up Games
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 15-30 minut
Język: angielski, francuski (gra niezależna językowo)

Wielkimi krokami zbliża się sezon turystyczny. Jako właściciel posiadłości, udajesz się do sklepu z różnymi obrzydlistwami. Masz nadzieję, że zagwarantują ci one to, że twoi goście spędzą niezapomniane chwile w twojej nawiedzonej rezydencji. Czyż nie brzmi to ciekawie?

Freak Shop to, w wielkim skrócie, matematyczna gra karciana z elementem push your luck. Może nie brzmi to zachęcająco, ale z całą pewnością dość dziwnie. W ubiegłym roku na Essen wydawnictwo Catch Up Games wydało grę Sapiens, która przypadła nam do gustu i nadal jest w naszej kolekcji. Nic więc dziwnego, że interesujemy ich kolejnymi tytułami. Dzięki nim mamy możliwość przyjrzenia się kolejnej pozycji wydanej przez tę firmę.

Pomysłodawcą projektu Freak Shop jest Henri Kermarrec. Na tegorocznej jesiennej edycji GRAMY mieliśmy okazję zagrać w jego inną pozycję – Noxford. Jest również autorem zeszłorocznej gry karcianej Siggil. Obie te pozycje bardzo nam spodobały się. Z tego tekstu przekonacie się, co sądzimy o Freak Shop.

wtorek, 22 listopada 2016

O ulubionych autorach, fanboyach, pojęciu idola i kulcie celebryty

Ludzie potrzebują kogoś, na kim mogą wzorować się lub wielbić. Takie postępowanie widzimy od zarania dziejów, aż do teraz. Przybiera to różnego rodzaju formy: od kultu religijnego poprzez zapatrzenie w sportowców lub muzyków. Oczywiście wielkość tego uwielbienia przybiera różne nasilenie. W skrajnych przypadkach jest ono fanatyczne. Nie chcę na tej stronie wdawać się w filozoficzną i psychologiczną dyskusję na temat takiego postępowania naszego gatunku. Po prostu pomysł na poniższy tekst przyszedł mi na myśl w momencie, w którym PowerMilk ogłosił, że organizuje dzień dla swojego ulubionego autora – Bruno Cathala. Dało mi to do myślenia. Czy ja też mam swojego idola w świecie planszówkowym? Co to dla mnie oznacza? Czy w ciemno kupuję i staram się polubić jej lub jego gry? Mniej więcej takie pytania kołatały mi się po głowie...

piątek, 18 listopada 2016

Alhambra. Recenzja gry


Tytuł: Alhambra
Wydawca: REBEL.pl
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 50 minut
Język: polski

Sprawdź aktualną cenę TUTAJ - click

Może nie wszyscy wiecie o tym, że gry planszowe już od lat 70-tych posiadają swoją prestiżową nagrodę – Spiel des Jahres (po polsku: Gra Roku). Wśród laureatów można wyróżnić tak znane pozycje jak: Tikal, Wsiąść po Pociągu, El Grande, Carcassonne, a także omawiana przeze mnie Alhambra. Zdobyła ona główną nagrodę w 2003 roku, kiedy to została wprowadzona na rynek przez Queen Games w niemieckiej wersji językowej. Autorem tej pozycji jest Dirk Henn, znany również z takich gier planszowych jak Shogun, Neptun czy Colonia.

poniedziałek, 14 listopada 2016

Hands in the Sea. Recenzja gry od wydawnictwa Knight Works

Tytuł: Hands in the Sea
Wydawca: Knight Works
Rok wydania: 2016
Liczba graczy: 2
Czas gry: co najmniej 120-210 minut
Język: angielski

Na naszej stronie recenzujemy niewiele gier wojennych, czy też o tematyce wojennej. Przyczyna tego jest w zasadzie jedna – Sylwia nie przepada za nimi. Ostatnio jednak do naszego domu zawitał tytuł Hands in the Sea, wydany dzięki udanej kampanii na Kickstarze, przez wydawnictwo Knight Works.
Tytuł ten opowiada o I wojnie punickiej, która toczona była pomiędzy Rzymianami, a Kartagińczykami. W centrum sporu była Sycylia. Z całego konfliktu zwycięsko wyszli Rzymianie i zdobyli kontrolę nad całą wyspą. W Hands in the Sea mamy okazję zmiany historii.
Należy też wspomnieć, że tytuł ten jest wzorowany na grze A Few Acres of Snow autorstwa Martina Wallace'a. Został z niej zaczerpnięty główny mechanizm, a mianowicie budowa talii. Jest to gra napędzana kartami i dobre zarządzanie nimi, zdecyduje, czy uda nam się zwyciężyć.

Zimby Mojo. Recenzja gry

Tytuł: Zimby Mojo
Wydawnictwo: Devious Weasel Games 
Liczba Graczy: 1-8 
Czas Gry: 90 minut
Język: angielski

Ile tytułów gier planszowych potraficie wymienić, których tematyką jest dowodzenie plemieniem kanibali? Twardy orzech do zgryzienia, prawda? Właśnie ta fabuła wzbudziła nasze zainteresowanie i dlatego sięgnęliśmy po tytuł Zimby Mojo. Wcielamy się w niej w szamana, kierującego swoimi zimby: stworko-kanibalami. Naszym celem jest zabicie i zdobycie korony Króla. Żeby to uczynić, z początku musimy współpracować z innymi plemionami (graczami). Jednak po śmierci króla, kto pierwszy dostarczy koronę do swojej wioski – wygrywa. Zimby Mojo to poniekąd gra kooperacyjna, a samo pudełko nazywa ją kooportunistyczną. Dziś mam przyjemność zaprezentować Wam ten tytuł.

niedziela, 13 listopada 2016

Wrocław Games Fest 2016


Wrocław Games Fest 2016 - planszowa uczta dla każdego!
Dużo mówi się ostatnio o grach planszowych i ich renesansie w Polsce. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy jak wciągającym i interesującym hobby są nowoczesne planszówki. Uważacie, że taka rozrywka jest przeznaczona dla dzieci? Jesteście w bardzo dużym błędzie!
Od sześciu lat we Wrocławiu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych - WROCŁAW GAMES FEST. Jest to największe tego typu wydarzenie na Dolnym Śląsku i każdego roku przyciąga blisko 1 000 odwiedzających. Dzieci, młodzież, studenci, dorośli, seniorzy, absolutnie każdy jest w stanie spędzić na WGF'ie dwa dni, pełne radości, śmiechu i dobrej zabawy.
Świat gier planszowych jest bardzo bogaty, a same gry dzielą się na wiele kategorii wśród których można wymienić: strategiczne, logiczne, przygodowe czy familijne. Mimo tego, że temat jest w Polsce coraz bardziej popularny i rozpoznawalny, to i tak wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić 1 000 różnych tytułów! Ta właśnie liczba określa ilość gier planszowych znajdujących się w wypożyczalni w trakcie Wrocław Games Fest 2016. Poza ogromną ilością gier wydanych w naszym kraju, na festiwalu będziecie mogli zagrać w tytuły z prawie wszystkich kontynentów Świata.
Tradycją takich wydarzeń, jest organizacja turniejów i konkursów z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Tego oczywiście nie zabraknie na tegorocznej edycji wrocławskiej imprezy. Jedną z atrakcji będzie także wielka strefa Trick Logic, czyli kreatywnych klocków na rodzaj domina, służących do budowy najróżniejszych konstrukcji, począwszy od "domino day", a na skomplikowanych budowlach wielopoziomowych kończąc.
Wszystkie atrakcje będą odbywać się pod okiem profesjonalnych animatorów, którzy nie tylko pomogą w wyborze odpowiedniej gry, ale także bez problemu wytłumaczą jej zasady. Jeżeli więc jesteś doświadczonym graczem, albo chciałbyś zobaczyć czym są nowoczesne gry planszowe - VI edycja Wrocław Games Fest jest wydarzeniem, którym powinieneś się zainteresować.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie imprezy: www.wroclawgamesfest.pl
VI edycja Międzynarodowego Festiwalu Gier Planszowych - WROCŁAW GAMES FEST 2016 odbędzie się 19 – 20 listopada 2016 w Hali Sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ul. Chełmońskiego 43, WSTĘP WOLNY!

czwartek, 10 listopada 2016

CVlizacje. Recenzja gry od wydawnictwa Granna

Tytuł: CVlizacje
Wydawca: GRANNA
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 40 minut

Można powiedzieć, że CVlizacje to pozycja, która osadzona jest w szczęśliwym, „CVomym” wszechświecie. W tym miejscu nawiązuję oczywiście do swego rodzaju poprzedniczki tego tytułu, a mianowicie gry CV. W obu grach naszym celem jest zdobycie, jak największej liczby punktów szczęścia. W CV chodziło o historię naszego życia. CVlizacje natomiast przechodzą na większą skalę – musimy stworzyć jak najbardziej szczęśliwy naród. Autorem gry jest Jan Zalewski, który stworzył również tytuł Andromeda. W rolę rysownika ponownie wcielił się Piotr Socha i uraczył on nas komicznymi ilustracjami na kartach. Czy CVilzacje spodobały się nam, tak jak CV? O tym przeczytacie za chwilę.

poniedziałek, 7 listopada 2016

Shadowrun: Crossfire. Recenzja gry

Tytuł: Shadowrun: Crossfire
Tytuł dodatku: Shadowrun: Crossfire – High Caliber Ops
Wydawca: Catalyst Game Labs
Rok wydania: 2014
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 30-90 minut
Język: angielski

W chwili, w której zaczynam pisać te słowa, Shadowrun: Crossfire jest grą, która najczęściej trafiała na nasz stół. Liczba rozegranych sesji przebiła nawet nasz ulubiony Eldritch Horror. W związku z tym wypadałoby Wam zaprezentować tę grę, prawda? Ponadto w poniższym opisie odniosę się również do dodatku do tego tytułu – High Caliber Ops. Jedziemy!

piątek, 4 listopada 2016

Bruno Cathala Day – Informacja prasowa

Bruno Cathala to ceniony i uwielbiany przez wielu autor gier planszowych, dlatego warto propagować jego twórczość. Chciałbym, aby w dniu urodzin Bruna Cathali, czyli 22. listopada, gracze z całego świata cieszyli się, grając właśnie w jego planszówki. I to głównie z tego względu organizuję akcję „Bruno Cathala Day”. Poza wspólną zabawą, w Internecie będzie „szalał” odpowiedni hashtag: #BrunoCathalaDay. Chciałbym, aby planszówkowicze umieszczali na swoich kanałach społecznościowych zdjęcia z tym hashtagiem, przy okazji pokazując, jaką radość dają gry tego autora.
Akcji towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny pt. “Mój ci on. Cathala w obiektywie”. Szczegóły konkursu będą dostępne niedługo na stronie Okiem PowerMilka.
Przygotowania i postępy akcji będzie można obserwować na stronie internetowej Okiem PowerMilka oraz na profilu na Facebooku.
Zapraszam do wspólnej zabawy!
Rafał Kociniewski,
Blog Okiem PowerMilka

czwartek, 3 listopada 2016

Ticket to Ride: Nordic Countries. Recenzja gry z serii Wsiąść do Pociagu

Tytuł: Ticket to Ride: Nordic Countries
Wydawca: Days of Wonder
Rok wydania: 2007
Liczba graczy: 2-3
Czas gry: 40-60 minut

Prawie trzy lata temu, w naszym serwisie, mogliście przeczytać o grze Wsiąść do Pociągu: Europa (click). Nasza konkluzja była taka, że rozgrywki w dwie osobowy nie stanowią większego wyzwania, ale gra się przyjemnie. W związku z tym, że raczej wolimy skakać sobie do gardeł, blokować się i przeszkadzać w grach planszowych, postanowiliśmy sprawić sobie omawianą edycję gry – Nordic Countries.