wtorek, 29 grudnia 2020
Podwójne TOP 5 gier, na których zawiedliśmy się w 2020 roku
środa, 23 grudnia 2020
Podwójne TOP 5 gier, które zaskoczyły nas w 2020 roku
piątek, 18 grudnia 2020
Brzdęk! W! Kosmosie! Recenzja gry od Lucrum Games
piątek, 4 grudnia 2020
Wielki Połów. Recenzja gry
Nie mam jakiś większych doświadczeń, jeśli chodzi o wędkowanie. Kiedy byłem dzieciakiem kilkakrotnie ojciec zabierał mnie ze sobą na pomost w okolicy naszej działki, żeby połapać ryby w tamtejszym zalewie. Muszę przyznać, że nie chwyciłem bakcyla wędkowania, ale całkiem przyjemnie wspominam tamte chwile. Jest coś urokliwego, wręcz kojącego w spokojnym siedzeniu na łonie natury i wpatrywaniu się w spławik. Czemu o tym Wam napisałem? Nowoczesne gry planszowe poruszają różnoraką tematykę. Wędkowanie nie jest im obce. Na łamach naszego bloga recenzowaliśmy tytuł Coldwater Crown autorstwa Briana Suhre. Pozostaniemy w klimatach wędkowania i przyjrzymy się kolejnej grze tego projektanta - Freshwater Fly, która w Polsce została wydana pod tytułem Wielki Połów.
sobota, 14 listopada 2020
Rome & Roll. Recenzja gry od PSC Games
Gry typu roll and write, czyli takie, w których rzucamy kośćmi i zapisujemy coś na kartkach, raczej kojarzą się z prostymi, rodzinnymi tytułami. Do naszej kolekcji trafiła gra Rome & Roll od brytyjskiego wydawnictwa PSC Games, która troszeczkę podważa stereotyp wspomnianego typu gier. Czy wychodzi jej to na dobre? Może jest to po prostu przerost formy na treścią? Odpowiedzi na te pytania postaram się przekazać Wam w poniższym tekście.
piątek, 30 października 2020
Furnace. Recenzja gry od wydawnictwa Hobby World
Wydawca: Hobby World
Rok wydania: 2020
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 30-60 minut
Język: angielski (niezależna językowo - oprócz 5 kart Przedsiębiorców)
Współpraca z rosyjskim wydawnictwem Hobby World układa się pomyślnie od kilku lat. Ich gry mają bardzo różną tematykę, ale także mechaniki. Ostatnio recenzowaliśmy grę Cutterland, w której cięliśmy karty i tworzyliśmy z niej krainę ze stworami. Furnace - omawiana dzisiaj gra - to pozycja, w której wcielamy się w rolę dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców i budujemy przy pomocy kart przemysłowe korporacje, aby zarobić na nich jak najwięcej pieniędzy. Na początku każdej rundy licytujemy się z innymi graczami o najlepsze przedsiębiorstwa, wydobywamy surowce i przetwarzamy je na pieniądze w jak najbardziej korzystnych dla nas kombinacjach. Najlepszy przedsiębiorca po czterech rundach wygrywa. Stworzenie najlepszego silniczka z kart to najlepsza droga do sukcesu w Furnace. Twórcą gry jest Ivan Lashin. Jest to jego pierwsza gra, w którą mamy okazję zagrać, chociaż na swoim koncie ma ich 4 i wszystkie mają wysokie noty na BGG. Nie przedłużając, zapraszam do zapoznania się ze szczegółową recenzją.
sobota, 10 października 2020
Wsiąść do pociągu: Amsterdam. Recenzja gry od wydawnictwa Rebel
Rok wydania: 2020
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 10-15 minut
Język: polski
Sprawdź aktualną cenę tutaj - click
Serii gier Wsiąść do pociągu nie trzeba przedstawiać. Na rynku są "samostójki" w kilku wersjach, wśród których Nordic Countries - idealne dla dwojga, jak również wiele rozszerzeń. Dzisiejsza omawiana pozycja to gra sama w sobie, do której nie potrzebujcie nic innego, tylko trochę miejsca na stole i 15 minut czasu. Tak! Jest to wersja Wsiąść do pociągu, której czas rozgrywki jest tak krótki.
piątek, 2 października 2020
Na skrzydłach. Recenzja gry
Na Skrzydłach to gra, która po wejściu na rynek planszówek szybko znikała z pólek sklepowych. Każdy chciał ją mieć lub w nią zagrać. Była hitem. Trudno było powiedzieć, czy to ilustracje, czy też solidne wykonanie urzekło graczy, a może wieża kości w kształcie karmnika :-) My do tej gry zasiedliśmy ponad rok po jej wydaniu, do dwuosobowego pojedynku - walcząc o najlepszą kolekcję ptaków.
czwartek, 10 września 2020
Wyprawa do El Dorado. Recenzja gry od wydawnictwa Nasza Księgarnia
środa, 2 września 2020
Tajniacy. W ramach przypomnienia gry od wydawnictwa Rebel
Wydawca: Rebel
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: 2 -8 (najlepiej 4+)
Czas gry: 15-30 minut
Język: polski
Sprawdź aktualną cenę tutaj - click
Tajniacy (ang. Codenames) to hit 2015 roku. Grano w nich wszędzie i grali wszyscy. Była to gra, z którą nawet my spędziliśmy ostatnie chwile 2015 roku, bo z jednej rozgrywki w Sylwestra zrobił się cały maraton. Zaczęliśmy od rozegrania partyjki w Chaosmos, a potem przyszedł czas na zaprezentowanie nam przez znajomych Tajniaków. Początkowo byliśmy sceptyczni, bo to hit "Internetu" - gra dla wszystkich i na dodatek imprezowa, a do takich pozycji podchodzimy z dystansem. Jednak po kilku rozgrywkach dostrzegliśmy, co ludzi do niech przyciąga, nawet takich sztywniaków, jak my ;) Z tekstu dowiecie się co w niej jest takiego wciągającego oraz jak zacząć przygodę w Tajniaków.
środa, 19 sierpnia 2020
Gloomhaven. Przemyślenia na temat gry od wydawnictwa Albi Polska
czwartek, 13 sierpnia 2020
Zamek. Recenzja gry od wydawnictwa Nasza Księgarnia
piątek, 7 sierpnia 2020
Herbatka dla dwojga. Recenzja gry od wydawnictwa Rebel
wtorek, 21 lipca 2020
Elekt. Recenzja gry od wydawnictwa What The Frog
środa, 24 czerwca 2020
... bo promocja była #11. Recenzja gry Shanghaien
Rok wydania: 2008
Liczba graczy: 2
Czas gry: 30 minut
Język: angielski, niemiecki, włoski, francuski (niezależna językowo)
Minął ponad rok od naszego ostatniego wpisu z cyklu ... bo promocja była, w którym opisujemy gry zakupione tylko i wyłącznie dlatego, że były w atrakcyjnej cenie. Skąd taka długa przerwa? Wynika ona z faktu, że coraz rzadziej kupujemy gry w okazyjnych cenach. Jednak chyba ważniejszą przyczyną jest fakt, że nie zawsze mamy czas na opisywanie takich gier. Dobrym przykładem jest jest dziś omawiany tytuł - Shanghaien. Kupiłem go za 3 euro na ostatnich targach w Essen - Spiel 2020. W związku z tym w momencie pisania tego tekstu minęło 9 miesięcy od tego wydarzenia. Grę polecił mi znajomy, który sam to zrobił i powiedział mi o fakcie, że ABACUSSPIELE robi taką wyprzedaż przy swoim stanowisku. Żal było nie skorzystać. Czy żałuję tej decyzji?
środa, 17 czerwca 2020
Troia. Recenzja gry od GDM Games
środa, 3 czerwca 2020
Lincoln. Recenzja gry od PSC Games
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click
poniedziałek, 18 maja 2020
Tobago. Recenzja gry
Liczba graczy: 2-4
Tobago to gra, którą przez długi czas chcieliśmy przetestować, ale ciężko było ją dostać w Polsce. W końcu nadarzyła się okazja, aby ją zakupić i mieliśmy szansę w nią zagrać. Jest to gra dla dwóch do czterech graczy, w której zafascynowała nas eksploracja, modularna plansza i poszukiwanie skarbu. W czasie rozgrywki staramy się zrekonstruować mapę skarbu, zbierając wskazówki. Ponadto gra wydawała się bardzo "czysto" zaprojektowana. Czy nasze oczekiwania sprawdziły się? Czytajcie.
piątek, 8 maja 2020
Nowy Wspaniały Świat. Recenzja gry od wydawnictwa FoxGames
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click
środa, 29 kwietnia 2020
Wywiad z Diea Games | An interview with Diea Games - Euthia: Torment of Resurrection Kickstarter
czwartek, 23 kwietnia 2020
Londyn. Recenzja gry od FoxGames
Wydawca: FoxGames
Rok wydania: 2020
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 60 minut
Język: polski
Sprawdź aktualną cenę gry TUTAJ - click
czwartek, 16 kwietnia 2020
Cutterland. Recenzja gry od Hobby World
Fabuła prezentowanego przeze mnie Cutterland od Hobby World nie jest jakaś wyjątkowa. Tworzymy krainę w świecie fantasy, zasiedlając je stworami tak, aby stworzyć największe wyzwanie dla herosów, którzy ją odwiedzą. Co jest niezwykłego to fakt, że do gry będziemy potrzebować nożyczek. Tak, zgadza się. W trakcie rozgrywki dosłownie będziemy ciąć karty i z powstałych elementów tworzyć wspomnianą krainę. Czy jest to na tyle wyjątkowa mechanika, która jest w stanie obronić ten tytuł? Czy może można było się obejść bez niej. Tego między innymi dowiecie się z tego tekstu.
środa, 8 kwietnia 2020
Dwarf. Recenzja gry od Dragon Dawn Productions
sobota, 28 marca 2020
Remember our trip. Recenzja gry od Saashi & Saashi
Ile razy mieliście tak, że po jakimś czasie od powrotu z podróży staracie sobie przypomnieć, gdzie dokładnie znajdowały się lokalizacje, w których byliście i jak wyglądały? Być może to kwestia naszego wieku, bo jak wiemy nikt z nas nie staje się młodszy, bo my takich sytuacji mamy coraz więcej. Oczywiście pomagają w takiej sytuacja zrobione zdjęcia i w dzisiejszych czasach nawet Google Maps. Dlaczego o tym wszystkim wspominam? Ponieważ fabuła dzisiejszej gry do tego nawiązuje. Według niej powróciliśmy z wycieczki do Kyoto albo Singapuru. Wspólnie staramy się przypomnieć, jak w rzeczywistości wyglądało dane miasto. Jednak nie jest to gra kooperacyjna, ponieważ ta osoba, która jak najlepiej zapamiętała lokacje, zdobędzie najwięcej punktów i wygra. Brzmi intrygująco? Zapraszam do zapoznania się z tytułem Remember our trip od Saashi&Saashi.
sobota, 21 marca 2020
Kingdomino: Duel. Recenzja gry od wydawnictwa Fox Games
Sprawdź aktualną cenę gry TUTAJ - click
Gry planszowe to medium, w którym również powstają spin-offy. Duże gry mogą zamieniać się w gry karciane, tytuły wieloosobowe w pozycje wyłącznie dla dwóch graczy itd. Czasem takie przeistoczenie związane jest wyłącznie z kontynuacją danej marki i spin-off nie ma nic wspólnego z pierwowzorem poza tytułem. Niekiedy autorzy skupiają się w takiej grze wyłącznie na jakimś istotnym mechanizmie. Czemu o tym wszystkim wspominam? Ponieważ dziś przyjrzymy się właśnie takiemu spin-offowi uznanej gry - Kingdomino. Nosi ona podtytuł Duel i jest to pozycja stworzona wyłącznie z myślą o dwóch graczach.
poniedziałek, 16 marca 2020
Jungle Boogie. Recenzja gry od wydawnictwa Granna
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click
poniedziałek, 9 marca 2020
Mastabas. Recenzja gry od GDM Games
Wydawca: GDM Games
Rok wydania: 2019
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 20-30 minut
Język: angielski, hiszpański, francuski, niemiecki (niezależna językowo)
wtorek, 25 lutego 2020
Mini Rails. Recenzja gry od wydawnictwa Moaideas Game Design
sobota, 15 lutego 2020
Zona: Sekret Czarnobyla. Recenzja gry od wydawnictwa Rebel
czwartek, 6 lutego 2020
Gentes: Deluxified Edition. Recenzja gry od wydawnictwa Game Brewer
Wydawca: Game Brewer, TMG Games, Spielworxx
Rok wydania: 2019
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 60-90 minut
Język: angielski (w 99% niezależna językowo)