Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 24 czerwca 2020

... bo promocja była #11. Recenzja gry Shanghaien

Tytuł: Shanghaien
Wydawca: ABACUSSPIELE

Rok wydania: 2008

Liczba graczy: 2

Czas gry: 30 minut

Język: angielski, niemiecki, włoski, francuski (niezależna językowo)


Minął ponad rok od naszego ostatniego wpisu z cyklu ... bo promocja była, w którym opisujemy gry zakupione tylko i wyłącznie dlatego, że były w atrakcyjnej cenie. Skąd taka długa przerwa? Wynika ona z faktu, że coraz rzadziej kupujemy gry w okazyjnych cenach. Jednak chyba ważniejszą przyczyną jest fakt, że nie zawsze mamy czas na opisywanie takich gier. Dobrym przykładem jest jest dziś omawiany tytuł - Shanghaien. Kupiłem go za 3 euro na ostatnich targach w Essen - Spiel 2020. W związku z tym w momencie pisania tego tekstu minęło 9 miesięcy od tego wydarzenia. Grę polecił mi znajomy, który sam to zrobił i powiedział mi o fakcie, że ABACUSSPIELE robi taką wyprzedaż przy swoim stanowisku. Żal było nie skorzystać. Czy żałuję tej decyzji?


środa, 17 czerwca 2020

Troia. Recenzja gry od GDM Games

Tytuł: Troia
Wydawca: GDM Games
Rok wydania: 2019
Liczba graczy: 2
Czas gry: 30-40 minut
Język: angielski, hiszpański, francuski, niemiecki (niezależna językowo)

Troia to gra o konflikcie pomiędzy siłami Trojan i Greków. Zaprojektował ją Eloi Pujadas i jest to nasza pierwsza przygoda z jego grami. Rozgrywka przeznaczona jest tylko dla dwóch graczy. Każdy kieruje jedną ze stron albo Troją albo Grecją. Obywatele obu stron składają ofiary jednemu z bóstw, poprzez zagrywanie kart i starają się uzyskać ich przychylność. Napomknę jeszcze, że nie jest to gra asymetryczna, gdyż każdy zawodnik ma inne warunki zwycięstwa oraz zestawy kart. Nie przedłużając zachęcamy do czytania dalszego opisu.

środa, 3 czerwca 2020

Lincoln. Recenzja gry od PSC Games

Tytuł: Lincoln
Wydawca: PSC Games
Rok wydania: 2018
Liczba graczy: 2
Czas gry: 45-90 minut

Naprawdę trudno jednoznacznie zdefiniować, czym jest planszowa gra wojenna. Oczywiście musi ona poruszać odpowiednią tematykę. Powinna również zawierać mapę, na której wystawiane są oraz poruszają się jednostki. Na jakimś etapie powinno dochodzić do konfrontacji pomiędzy nimi. Jeżeli przyjmiemy, że to są podstawowe wyznaczniki gry wojennej, to do tej kategorii można by zaliczyć chociażby Neuroshimę Hex!, która jak wiemy jest grą abstrakcyjną. Nie będę się teraz rozwodził nad tym tematem, ale chcę tylko zaznaczyć, że termin "gra wojenna" jest dość płynny i może podlegać różnym interpretacjom. Dziś postaram się przybliżyć Wam tytuł Lincoln autorstwa Martina Wallace'a. Pierwotny wydawca, to znaczy PSC Games, podkreślił fakt, że jest to lekka oraz szybka gra wojenna. W Polsce została wydana przez wydawnictwo PHALANX. Czy trzeba być miłośnikiem historii i gier wojennych, żeby się przy niej dobrze bawić? Między innymi tego dowiecie się z poniższego tekstu.