piątek, 31 grudnia 2021
Podwójne TOP 10 najlepszych gier 2021 roku
Jeśli mielibyśmy opisać gry poznane w ciągu ostatnich 365 dni dwoma słowami, to na pierwszą myśl przychodzą nam tylko dwa: optymalizacja i abstrakcja. Definitywnie większość nowości była właśnie taka. Pewnie jakiś ułamek z nich znajdzie się w poniższym zestawieniu, w którym poznacie nasze podwójne TOP 10 najlepszych gier, które poznaliśmy w 2021 roku.
środa, 29 grudnia 2021
Podwójne TOP 5 gier, na których zawiedliśmy się w 2021 roku
Jako recenzenci poznajemy różne gry. Niektóre z nich są lepsze, a inne gorsze. Część z nich to bardzo dobre tytuły, które z jakiegoś powodu nie przypadły nam za bardzo do gustu. Oczywiście może się to wydawać pewnym paradoksem dla wielu z Was, bo jak można nie być zadowolonym z czegoś, co w gruncie rzeczy jest dobre? O dziwo, tak też może być w życiu i wydaje nam się, że czasem trudno opisać takie subiektywne odczucie. W każdym razie poniżej znajdziecie kilka gier, które spełnia właśnie takie kryteria. Oto TOP 5 gier, na których zawiedliśmy się w 2021 roku.
niedziela, 26 grudnia 2021
Podwójne TOP 5 gier, które zaskoczyły nas w 2021 roku
Nie ma co ukrywać, że ten rok był dość specyficzny dla nas. Zarówno pod względem recenzowania, jak i grania w planszówki. Dopiero w jego połowie nastąpił pewien renesans w obu tych aspektach. Znaleźliśmy chęci, a przede wszystkim czas na rozgrywki w nasze ukochane planszówki. Związane jest to przede wszystkim z pewną stabilizacją, która nastąpiła właśnie w tym okresie w naszym codziennym życiu. W związku z tym udało nam się poznać wiele nowych tytułów. Dziś podzielimy się z Wami naszym podwójnym TOP 5 gier, które zaskoczyły nas w 2021 roku.
wtorek, 21 grudnia 2021
Underwater Cities. Recenzja gry od Delicious Games
Wydawca: Delicious Games
Rok wydania: 2018
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 90 minut
Język: angielski
Vladimir Suchy, autor dzisiejszej gry, na przestrzeni kilku ostatnich lat zdecydowanie wyrobił sobie markę wśród projektantów gier planszowych. W moim przypadku miałem okazję zagrać w dwa jego tytuły, które były odebrane przeze mnie w różny sposób. Pulsar 2849 przypadł mi do gustu, ale Klub Utracjuszy już troszeczkę mniej. Jednak bez wątpienia obie gry były solidnymi tytułami typu euro. W związku z tym z ciekawością zasiadałem do stołu wraz z Underwater Cities.
sobota, 18 grudnia 2021
Take the A chord. Recenzja gry od Saashi & Saashi
Tytuł: Take the A chord
Wydawca: Saashi & Saashi
Rok wydania: 2021 (nowa wersja)
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 30 minut
Język: angielski, japoński
Angielski termin "trick taking", który odnosi się do gier karcianych najlepiej chyba przetłumaczyć jako "branie lew". Najbardziej znaną i powszechną tego typu grą jest najprawdopodobniej brydż. Nowoczesne gry planszowe bardzo często stosują jakąś wariację tego mechanizmu, żeby stworzyć unikatowe tytuły. Jednak to co jest pewne to fakt, że w przeważającej większości przypadków, nie są one stworzone z myślą o dwóch graczach. To wyjaśnia dlaczego tak niewiele tego typu tytułów zostało opisanych na naszym blogu. Niemniej od czasu do czasu uda nam się spotkać w większym gronie i ograć jakieś tytuły, które są stworzone z myślą o większej liczbie graczy. Tak też było w tym wypadku. Jednak co jest ważne, to informacja, że Take the A chord posiada również wariant dwuosobowy, który został dodany do drugiej wydania tej gry. Dowiecie się czy jest on warty uwagi.
wtorek, 14 grudnia 2021
Metal Mania. Recenzja gry od GDM Games
Wydawca: GDM Games
Rok wydania: 2021 (reprint)
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 30 minut
Język: angielski, hiszpański, niemiecki, francuski (niezależna językowo)
Na ciężkie brzmienie, jakim jest muzyka potocznie nazywana metalem, byłem wystawiony od moich dziecięcych lat, kiedy moi bracia wsłuchiwali się w Metallicę, Iron Maiden czy lżejsze Guns n' Roses. We własnym zakresie takiej muzyki zacząłem słuchać pod koniec szkoły podstawowej, kiedy zafascynowany twórczością Tolkiena poznałem album Nightfall in Middle-Earth nagrany przez grupę Blind Guardian. Można powiedzieć, że od tego momentu metal stał się w jakimś stopniu częścią mego życia. W domu nie znoszę ciszy, a wychodząc z niego zawsze mam słuchawki na uszach. Słucham prawie każdego gatunku tej muzyki i miałem różnego rodzaje okresy w moim życiu, w których na przykład słuchałem więcej power metalu. Aktualnie u mnie "na topie" jest black metal. Nie mam swojego ulubionego podgatunku. Po prostu słucham to, co wpadnie mi w ucho. Moja fascynacja tym rodzajem muzyki ogranicza się właśnie do jej słuchania. Nie interesują mnie zakulisowe rzeczy dziejące się w kapelach i nie mam potrzeby poznania nazwisk członków każdego zespołu. Jak zwykle bardzo się rozwodzę na tematy około planszówkowe, ale to wszystko jest powiązane z tytułem, który dziś będę Wam prezentować. Jest nim Metal Mania od GDM Games.
sobota, 11 grudnia 2021
Neko Harbour: The Card Game. Recenzja gry od The Wood Games
Tytuł: Neko Harbour: The Card Game
Wydawca: The Wood Games
Rok wydania: 2021
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 60 minut
Język: angielski, chiński
Wielokrotnie wspominałem, że jesteśmy fanami nowoczesnych gier planszowych pochodzących z Dalekiego Wschodu. Większość z nich ma do zaoferowania jakieś nietypowe użycie jakieś mechaniki, unikalną tematykę albo po prostu w jakiś sposób jest wyjątkowa. Dlatego na przestrzeni lat udało się nam nawiązać i utrzymać współpracę m.in. z takimi wydawnictwami jak Saashi & Saashi, Play With Us Design oraz Moaideas Game Design. Mam nadzieję, że do tego grona trafi również The Wood Games. Na ostatnich targach w Essen nie mogliśmy przejść obojętnie obok stanowiska z ich najnowszym tytułem - Neko Harbour: The Card Game. Zwłaszcza, że jej głównym bohaterem są pingwiny.
wtorek, 7 grudnia 2021
Escape Room. Skarb Czarnobrodego. Recenzja gry od wydawnictwa FoxGames
Tytuł: Escape Room. Skarb Czarnobrodego
Wydawca: FoxGames
Rok wydania: 2021
Liczba graczy: 2+
Czas gry: 60 minut
Język: polski
Tylko raz w życiu byliśmy z Sylwią i naszymi znajomymi w escape roomie. Niestety nie udało nam się poprawnie z niego wydostać pomimo usilnych prób podpowiedzi ze strony organizatorów. Z tego co pamiętam polegliśmy na konstrukcji różańca, który miał nam podpowiedzieć kombinację cyfr do kolejnego etapu.
W świecie gier planszowych pojawia się coraz więcej pozycji z słowami "escape room" w tytule. Jak nie trudno się domyśleć, w większości przypadków są jednorazowe przygody, które po ich rozegraniu, możemy przekazać dalej. Muszę przyznać, że mam wątpliwości czy taka nasza aktywność to jest rzeczywiście gra planszowa? Jest sporo miejsca dla interpretacji takiej czynności, nad którą nie będę się w tym momencie za długo rozwodził. W każdym razie do naszego domu trafił tytuł Escape Room. Skarb Czarnobrodego. Zaintrygował on nas dlatego, że był to kompetetywny escape room - dwie drużyny miały rywalizować ze sobą w różnych zagadkach, tak by zdobyć jak największą liczbę punktów.
sobota, 4 grudnia 2021
Goetia: Nine Kings of Solomon. Recenzja gry od Demonic Games
Tytuł: Goetia: Nine Kings of Solomon
Wydawca: Demonic Games
Rok wydania: 2021
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 60-90 minut
Język: angielski
Z biegiem lat i naszego analizowania planszówek, ciężko stwierdzić, czy ważniejsze stały się dla nas mechanizmy, czy tematyka gry. Jeśli jednak miałbym w tym momencie podjąć taką decyzję, to stwierdziłbym, że są to jednak mechanizmy. Przede wszystkim widać to w tym, jak spowolniła ewolucja naszej kolekcji gier planszowych. Szukamy zazwyczaj czegoś, czego nie znaleźliśmy w innym tytule. Niemniej kiedy trafia się gra o bardzo unikalnej tematyce, to bez wątpienia przykuwa to naszą uwagę, niezależnie od tego, jakie mechanizmy są w niej użyte. Tak było w przypadku Goetia: Nine Kings of Solomon, w której przyzywamy demony.
Subskrybuj:
Posty (Atom)