Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

środa, 26 stycznia 2022

Bliżej i Dalej. Recenzja gry od sklepu GryGrora.pl

Tytuł: Bliżej i Dalej 
Wydawca: Bard Centrum Gier 
Rok wydania: 2018 
Liczba graczy: 2-4 
Czas gry: 60 minut jedna "sesja" 
Język: polski 

Bliżej i Dalej to gra, w którą od dawna mieliśmy chęć zagrania. Przede wszystkim dlatego, że łączy ona elementy gier euro z przygodami paragrafowymi. Kolejne co nas przyciągnęło do tego tytułu to autor - Ryan Laukat. W naszym tekście o Tu i Tam (click) wspominaliśmy, że jest to człowiek orkiestra, który samemu tworzy 99% swoich gier, wliczając to ilustracje. W związku z tym ze sporym zaciekawieniem zasiadaliśmy do stołu i wyczekiwaliśmy zbliżających się przygód. Bliżej i Dalej zawiera elementy paragrafowe, postaram się aby recenzja nie zawiera spoilerów, które popsują Wam rozgrywkę. Niemniej dla bezpieczeństwa oznaczę odpowiednio fragmenty, które mogą takowym się okazać.

piątek, 21 stycznia 2022

Black Hat / White Hat. Recenzja gry od Dragon Dawn Productions

Tytuł: Black Hat / White Hat*
Rok wydania: 2015 / 2022
Liczba graczy: 2-6 
Czas gry: 45-60 minut 
Język: angielski (niezależna językowo - instrukcja w języku polskim jest dostępna do ściągnięcia)


Można powiedzieć, że przez wszystkie lata naszej przygody z planszówkami raczej unikaliśmy gier z braniem lew (ang. trick-taking). Ostatnio jednak coraz więcej takowych trafia do naszego domu, z różnych względów. Nadal nie możemy się uważać za ekspertów oraz miłośników tego mechanizmu. Niemniej od czasu do czasu lubimy poszerzać nasze horyzonty i w związku z tym dziś zaprezentujemy Wam grę Black Hat od Dragon Dawn Productions

wtorek, 18 stycznia 2022

Canvas. Recenzja gry od wydawnictwa Awaken Realms

Tytuł: Canvas
Wydawca: Awaken Realms
Rok wydania: 2021
Liczba graczy: 1-5
Czas rozgrywki: 30 minut
Język: polski

Canvas to nie pierwsza gra o tworzeniu sztuki, w którą mieliśmy okazję zagrać. W naszej kolekcji na stale zagościł The Gallerist. Tym razem będzie to jednak znacznie prostsza gra, bo opiera się tylko na kolekcjonowaniu Kart Sztuki, układaniu ich warstwami i tworzeniu obrazów takich, które dadzą najwięcej punktów zwycięstwa. Za grę odpowiada Jeff Chin i Andrew Nerger, którzy to stworzyli już razem pięć gier (dane wg BGG).  

piątek, 14 stycznia 2022

Galactic Era. Recenzja gry od Seajay Games

Tytuł: Galactic Era 
Wydawca: Seajay Games 
Rok wydania: 2021 
Liczba graczy: 1-6 
Czas gry: 120+ minut 
Język: angielski, niemiecki 

W naszej planszówkowej karierze, na większą skalę mieliśmy możliwość zagrania w co najmniej cztery tytuły z gatunku, który określany jest jako 4X. W ramach przypomnienia wyjaśniam, że oznacza to cztery rzeczy, które robimy w danym tytule: explore, expand, exploit, exterminate. Nie są to tytuły, w których może spokojnie koegzystować z innymi graczami. Co więcej, zazwyczaj działają one lepiej w większą liczbę graczy. Niemniej i tak, co jakiś czas jakiś tytuł tego typu zwróci na nas swoją uwagę. Tak właśnie było z grą Galactic Era od Seajay Games. Sprawdźcie czy jest w niej coś niezwykłego, czego nie widzieliśmy wcześniej. 

sobota, 8 stycznia 2022

High Score. Recenzja gry od DMZ Games

Tytuł: High Score 
Wydawca: DMZ Games 
Rok wydania: 2018 
Liczba graczy: 1-4 
Czas gry: 30 minut 
Język: angielski, hiszpański (prawie niezależna językowo) 

Wydaje mi się, że jakiś czas temu panował bardzo duży boom na wszystko retro, co było związane z latami osiemdziesiątymi XX wieku. Objawiało się to między innymi tym, że powstawało wiele gier z grafiką pixelartową. Nie mówię tu wyłącznie o planszówkach, ale przede wszystkim o grach komputerowych, które nawiązywały do tamtych czasów. Teraz raczej już ta nostalgia troszeczkę przygasła. Przynajmniej tak wychodzi z moich obserwacji. Jednak w 2018 miała się dobrze i prawdopodobnie na fali tego powstała omawiana dziś gra, czyli High Score

wtorek, 4 stycznia 2022

Ausonia. Recenzja gry od Lycan Studio

Tytuł: Ausonia 
Wydawca: Lycan Studio 
Rok wydania: 2021 
Liczba graczy: 1-4 
Czas gry: 30-45 minut 
Język: angielski 

Muszę przyznać, że od czasu do czasu, przeglądając Internet, trafia się na grę, w którą koniecznie chce się zagrać. Zdecydowanie tak było w moim przypadku z grą Ausonia. Czemu akurat ten tytuł wzbudził moje zainteresowanie? Przede wszystkim dlatego, że dawno nie grałem w tytuł, który opiera się wyłącznie na budowaniu talii (ang. deck building). Oczywiście jest ich wiele na rynku, ale Ausonia miała w sobie coś, co w pewnym stopniu rozwijało ten mechanizm, choć nie w jakiś rewolucyjny sposób. Zachęcam Was do zapoznania się z moją krótką prezentacją tego tytułu.