Start

Get your dropdown menu: profilki

Slider

sobota, 26 lutego 2022

Origins. First Builders. Recenzja gry od Board & Dice

Tytuł: Origins. First Builders 
Rok wydania: 2021 
Liczba graczy: 1-4 
Czas gry: 120 minut 
Język: angielski 

Ja dobrze wiem, że nasi czytelnicy nie wchodzą na naszą stronę, żeby wyszukiwać informacji o grach planszowych. Najciekawsze dla Was są przecież anegdoty. Spełnię te oczekiwania i wzorując się na stronach z przepisami kulinarnymi, o których już powstają memy, zacznę od "życiowego" wstępu. 
W związku z tym chcę Wam opowiedzieć, jak to paleoastronautyka wpłynęła na moje życie. Otóż będąc nastolatkiem w moje ręce wpadły książki Ericha von Dänikenen, w których, w wielkim skrócie, udowadniał on, że w starożytności naszą planetę odwiedziły istoty z kosmosu i wpłynęły na rozwój cywilizacyjny oraz kulturowy ludzkości. Czy w to wierzyłem, czy nie, nie ma w tym momencie większego znaczenia. Powiedzmy, że dla młodego umysłu, to co pisał było całkiem przekonujące. Jednak co jest w tym najważniejsze, to fakt, że pokazał mi on to, że to co jest napisane w książkach albo ukazane poprzez sztukę, każdy z nas może interpretować na swój własny sposób. Od tego momentu dyskusje w szkole zarówno z nauczycielami religii, jak i języka polskiego nie wyglądały już tak samo. 
Origins. First Builders nawiązuje właśnie do teorii, że dawno temu istoty pozaziemskie ingerowały w rozwój ludzkości. Zostaliśmy przez nie wybrani i jako władca musimy poprowadzić naszą cywilizację ku zwycięstwu. Nie ukrywam, że poniższy tekst jest troszeczkę spóźniony. Grę mamy w naszym domu od ostatnich targów SPIEL, gdzie otrzymaliśmy ją od Board & Dice. Niemniej dopiero teraz udało się nam do niej "dokopać". W międzyczasie oczywiście powstała wersja polska wydana przez Rebel - Origins. Pierwsi Budowniczowie. Już kończę te anegdoty i możemy przejść do analizy gry. 

piątek, 18 lutego 2022

New Corp Order. Recenzja gry od 2Tomateos Games

Tytuł: New Corp Order 
Wydawca: 2Tomatoes Games 
Rok wydania: 2018 
Liczba graczy: 1-4 
Czas rozgrywki: 30-45 minut 
Język: hiszpański, angielski, niemiecki, francuski (gra niezależna językowo) 

Jeżeli spojrzymy na świat pod pewnym konkretnym kątem, czy zaczniemy analizować niektóre zależności w nim panujące, to możemy dojść do pewnego spostrzeżenia. Może okazać się, że to wcale nie rządy potężnych państw rozdają przysłowiowe karty na świecie. To raczej międzynarodowe korporacje to robią i właśnie one wpływają poprzez liderów na to, co dzieje się na świecie. Oczywiście jest to teoria z pogranicza tych spiskowych, ale czy na pewno? Przecież jak mówi całkiem popularne powiedzenie – pieniądze to władza... 
Gra New Corp Order od hiszpańskiego wydawnictwa 2Tomatoes Games stawia nas w roli lidera takiej megakorporacji. Staramy się zdobyć jak najlepszy PR na świecie poprzez manipulację największymi konglomeratami. Skoro pociągamy za te przysłowiowe sznurki, niczym jakaś szara eminencja, to nie pozwolimy, żeby ktoś o nas źle mówił. Zwłaszcza jeśli ostateczną nagrodą jest taka błahostka, jak kontrola świata. 

piątek, 11 lutego 2022

Euthia: Torment of Resurrection. Recenzja gry od DIEA Games

Tytuł: Euthia: Torment of Resurrection 
Wydawca: DIEA Games 
Rok wydania: 2021 
 Liczba graczy: 1-4 
Czas gry: 120+ minut 
Język: angielski (zależna językowo - dostępna instrukcja w języku polskim) 

Muszę przyznać, że raczej nie śledzimy wszystkich kampanii crowdfundingowych, które zbierają pieniądze na wydanie gier planszowych. Niemniej od czasu do czasu znajdzie się taki tytuł, który wzbudzi nasze zainteresowanie. Tak właśnie stało się w przypadku czeskiej gry Euthia: Torment of Resurrection (dalej w skrócie - Euthia). Co więcej to sami autorzy napisali do nas z informacją, że taka kampania ruszy na Kickstarterze. Minęło trochę czasu i dwa wielkie pudła z grą trafiły do naszego domu. 

wtorek, 8 lutego 2022

Senbazuru. Recenzja gry od GDM Games

Tytuł: Senbazuru 
Wydawca: GDM Games 
Rok wydania: 2021 
Liczba graczy:
Czas gry: 30 minut 
Język: angielski, hiszpański, niemiecki, francuski (niezależna językowo)

Japoński wyraz "senbazuru" oznacza dosłownie 1000 żurawi. W rzeczywistości odnosi się do 1000 papierowych, stworzonych przy pomocy sztuki origami, żurawi połączonych ze sobą sznurkami. Starożytna japońska legenda głosi, że tworzenie takich żurawi ma przynieść szczęście albo spełnienie życzeń. Nie zgadniecie, co robimy w grze zatytułowanej Senbazuru? Zgadza się, będziemy układać żurawie, ale nie poprzez składanie papieru, a układanie kafelków. 

sobota, 5 lutego 2022

Pradawny Las. Recenzja gry od wydawnictwa Rebel

Tytuł: Pradawny Las 
Wydawca: REBEL
Rok wydania: 2021 
Liczba graczy: 2-4 
Czas gry: 30-45 minut 
Język: polski 
Sprawdź aktualną cenę gry tutaj - click 

Od czasu do czasu, choć raczej zdarza się to w naszym wypadku bardzo rzadko, mamy ochotę zagrać w jakąś grę, gdyż ta po prostu ciekawie wygląda. Właśnie z tego powodu zwróciliśmy uwagę na Pradawny Las. Zjawiskowa oprawa graficzna naprawdę przykuła naszą uwagę, kilka trójwymiarowych elementów tylko zwiększyło nasze zaciekawienie. W związku z tym nasze pierwsze rozgrywki w Pradawny Las rozpoczynaliśmy bez żadnych oczekiwań wobec tego tytułu. Czy było warto poświęcić tej grze czas? 

wtorek, 1 lutego 2022

Petris. Recenzja gry od 2Tomatoes Games

Tytuł: Petris
Rok wydania: 2021
Liczba graczy: 2-3
Czas rozgrywki: 10-15 minut
Język: hiszpański, angielski, niemiecki, francuski (gra niezależna językowo)

Petris to gra "na czasie". Wcielamy się w rolę naukowca, który wytwarza na szalkach Petriego bakterie. Oczywiście naszym zadaniem jest kontrolowanie ich prawidłowego rozwoju, poprzez ich odpowiednie rozmieszczanie. Zwycięzcą zostanie ten zawodnik, który zrobi to najlepiej, nie doprowadzając do zbyt wysokiego zakażenia.